Лорер махна въведения от Кирил Петков лимит от 5 млн. лева за заеми от ББР

Промени в устава позволяват кредитиране на фирми от "лошия" списък на БНБ, както и банката да работи при условия, по-неизгодни от пазарните

Даниел Лорер
Даниел Лорер Източник: Zonanews

Кредити от над 5 млн. лева отново може да дава Българската банка за развитие след направени промени в устава. Новите текстове вече са вписани и показват, че Даниел Лорер е отменил лимита на заемите, въведен от Кирил Петков като служебен икономически министър, съобщава.

 

Това показва, че или Петков е сгрешил, или някой създава условия за далавери в банката, преди управляващите да си тръгнат окончателно, коментираха депутати от опозицията. Те припомниха, че Кирил Петков проведе шумна кампания, в началото на юни миналата година и обяви, че прави революционни промени в устава на ББР, изразяващи се във въвеждане на лимит на кредитиране от 5 млн. лв.

 

Изтъкнатата причина от Петков бе, че ресурсът на банката "отишъл при 20 топ фирми", а дребният и среден бизнес имал нужда от ликвидност. "Сега Лорер връща стария модел, което означава, че този модел е бил работещ", коментираха пред "Труд" финансови експерти.

 

Те припомниха, че всяка финансова институция в страната ни работи по европейските регулации, които позволяват кредитиране до 25% от капитала на банката. В устава на ББР е посочено, че кредитите които ще могат да се увеличават над досегашния лимит от 5 млн. лв. се гледат към дата 31.01.2021 г. Защо е избрана точно тази дата знаят Лорер и съучастниците му.

 

Съмнението е, че е избрана неслучайно, заради конкретни кредитополучатели, които чакат да се преструктурират или рефинансират заемите им. Според експертите силно недоумение буди и друга промяна, вписана в устава на ББР. В чл. 8 ал. 9 е записано, че ББР може да финансира/рефинансира дружества със задължения, класифицирани в кредитния регистър на БНБ в групи "Необслужвани" или "Загуба", към момента за кандидатстване за кредит от ББР, след потвърждаване от Надзорния съвет.

 

Депутати от бюджетната комисия в парламента определиха текста като лобистки и попитаха в чий интерес е направена промяната. Споменато бе името и на близък до властта бизнесмен с огромни необслужвани дългове към три банки, а коментарите бяха, че в 12 без пет властта се опитва да му реши проблемите.

 

Най-смущаващ обаче е друг нов текст в устава на ББР, който регламентира условия, при които ББР да работи на загуба. В чл.8 ал.8 е записано следното: ББР осъществява финансови сделки в рамките на предмета на банката по конкретно възложени от правителството на Република България програми.

 

Когато тези програми предвиждат пласиране на средства при условия по-неизгодни от пазарните, при които е възможно реализиране на загуби и/или пропуснати ползи, техният размер следва да бъде определен в съответната програма. Коментарът на експерти в банковата сфера е, че текстът противоречи на европейските норми за конкуренция и държавни помощи и че подобни изключения се правят само след разрешение на ЕК, каквото имаше по време на COVID пандемията.

Още от "Бизнес и финанси"

Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е това, че догонваме европейския пазар

Нещото, което регулира цените да бъдат пазарни, са конкуренцията и контролът. Това, че цените са по-високи показва институционална слабост, обясни финасистът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени