Председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов: Кривата на цените отново тръгна нагоре

"Нямаме такова търсене, което да обезпечи цени от 7-8-9 лв. за килограм", казва той

Владимир Иванов, шеф на ДКСБТ
Владимир Иванов, шеф на ДКСБТ Източник: БНТ

Лошо завършихме 2021 година, от Коледа започна стабилизиране, това продължи до 7-8 февруари. В момента кривата на цените отново тръгна нагоре, това се дължи на отглежданите оранжерийно пресни зеленчуци и плодове, които отбелязаха рязък скок. Това заяви в "Денят започва" председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов.

 

"Нямаме такова търсене, което да обезпечи цени от 7-8-9 лв. за килограм". Потреблението на краставици ще се свие страшно много, прогнозира Иванов. Той определи нарастването на цените на зеленчуците като закономерно, с оглед на значителното увеличение на разходите за отопление.

 

Дневните колебания на другите стоки са малки. Няма как да има стабилност, защото цените на тока и енергоносителите са променливи. В момента и потребителите и производителите губят, защото се ограничава потреблението. Ако енергийната криза продължи ще видим сериозен срив на пазара. В момента пазарът е добър регулатор, смята той.

 

По думите му тенденцията ще продължи поне до пролетното производство. С оглед на това, че краставиците и доматите са с кратък срок на годност, все пак не очаква това нарастване на цените да продължи. По отношение на основните хранителни продукти има задържане на средните цени.  Хората трябва да бъдат добре информирани дали конкретна цена отговаря на предлаганата.

 

Колкото по-информиран е човек, толкова по-добре. Много трудно е да се прави спекулация заради намаленото потребление. Нарастването на цените не е заради дефицит. Сега има скъпи краставици, но трудно се продават. Вносът не може да бъде регулатор. Колкото повече е родното производство, толкова по-добре.

 

Да се надяваме да имаме по-добра реколта. С високите цени на тока, торовете и други през есента ще имаме по-скъпи продукти. Налагат се спешни мерки, за да се помогне на хората. Ясно е, че те няма да надградят, но да им се помогне.

 

Хлябът от 800 гр. е с 5 ст по-скъп. Имаше добра реколта, но започна енергийната криза. Има увеличение на торовете с 200 – 250 процента. По-високи са цените и на препаратите за растителна защита. При олиото международната цена се задържа.

 

Има 300% разлика спрямо същия период на миналата година. Ако има стабилизиране на цената на тока, ще се стабилизира и цената на газа. Свинското месо задържа цена, оризът и фасулът са с по-ниски цени. Да се пазарува разумно и информирано и да се купуват български продукти, за да се подпомогне българският производител, призовава той.

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени