![Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов](https://cdn.zonanews.bg/resources/730x500/%D0%93%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%BD%20%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%BE%D0%B2.jpeg?s=106892)
Близо половин милиард лева ще бъдат инвестирани в 5G свързаност до средата на следващата година. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на форум на списание "The Economist", посветен на развитието на българската икономика.
"Инвестициите в дигитална инфраструктура са важен приоритет, това включва 5G свързаност за интелигентни пътища и базирани на облак цифрови мрежи, които поддръжат високотехнологични транспортни решения", посочи вицепремиерът.
![Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на форум на списание Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на форум на списание](https://cdn.zonanews.bg/resources/Караджов-форум.jpeg)
Според Доклада за цифровото десетилетие за 2024 г., според който България е един от лидерите в Европейския съюз по фиксирана свързаност, като 88,6% от домакинствата имат достъп до оптични линии при средно 64% за ЕС. Въпреки това 5G покритието в България остава под средното за ЕС. Цифровите мрежи са неравномерно разпределени, особено в слабо населените райони, където операторите нямат пазарни стимули да изграждат инфраструктура.
"Предстоящата инвестиция във високоскоростен интернет значително ще подобри живота на хората в отдалечени райони, като даде възможност за работа от разстояние, електронно здравеопазване, електронно образование и електронни административни услуги. Това е изключително важно за социалното и дигитално включване на още 350 000 българи", каза още Гроздан Караджов.
Той посочи, че през 2024 г. 9,3% от сънародниците ни никога не са използвали интернет. За да променим това, работим заедно с телекомуникационния бизнес, добави министърът.
При превозите на товари предстои интегриране на информационни системи. "В момента, за да придвижите една стока от точка А до точка Б, се изискват куп документи на хартия, които се разменят между фирмите и администрацията. Това значително затруднява бизнеса и генерира допълнителни разходи, особено за малките и средни компании. За да решим този проблем подготвяме въвеждането на електронна товарителница", допълни министър Караджов.
Той информира, че предстои приемането на промени в Закона за автомобилните превози, които ще приравнят електронната товарителница с хартиения документ.