149 млн. лв. от Програма "Развитие на регионите" ще бъдат инвестирани в индустриални паркове и зони във въглищните региони на страната

Финансиране ще получат проекти за изграждане и модернизация на базова инфраструктура и модерни технологии

Съфинансирано от ЕС
Съфинансирано от ЕС Източник: Пресцентър на МРРБ

149 млн. лв. ще бъдат вложени в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник за развитие на индустриални и логистични паркове. Средствата се отпускат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по линия на Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 (ПРР) чрез подбор на проектни предложения по мярката "Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия" в рамките на Приоритет 4 "Справедлив преход".

 

Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки. Първата е за разширяване и/или развитие на нови индустриални зони/паркове с фокус върху чисти технологии в засегнати от въгледобива терени и съществуващата енергийна инфраструктура.

 

Втората подкрепя развитието на нови икономически дейности и привличане на инвестиции, в т.ч. ефективно използване на ресурсите и кръгова икономика.

 

Третата мярка цели насърчаването на независими индустриални паркове чрез изграждане на инсталации за възобновяеми енергийни източници, които са в близост до предприятията и ползват произведената от тях зелена електроенергия.

 

Друга мярка е насочена към създаване на технологични центрове с фокус върху технологиите за чиста енергия- например хъбове, лаборатории за разработване на нови продукти и технологии, както и търговско разпространение на продуктите в приоритетни сектори. Последната предвижда инвестиции в цифровизация и цифрова свързаност.

 

Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за проектни предложения за кандидатите от област Стара Загора е до 40 млн. лв., а за областите Перник и Кюстендил е до максималния наличен размер на средствата по процедурата и в съответствие с приложимия режим на минимална/държавна помощ, като няма изискване за минимален размер.

 

С осигурените безвъзмездни средства в индустриалните зони ще може да се изградят нови или да се ремонтират съществуващи участъци и съоръжения от довеждащата техническа инфраструктура – водопровод, канализация, електропреносна и газопреносна мрежа, вътрешна техническа инфраструктура за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници и капацитет за съхранение.

 

Ще могат да бъдат влагани още за дигитализация и цифрова свързаност на индустриалния парк чрез широколентов интернет и киберсигурност, сензори и видео аналитика на основата на изкуствен интелект за наблюдение в реално време на транспортните условия и логистика, решения за оптимизиране на потреблението на енергия и вода, интелигентно осветление и др.

 

Допустими ще са и проекти за изграждане или реконструкция  на производствени и административни сгради с прилежаща към тях инфраструктура, както и внедряване на мерки за цифровизация и дигитализация, достъпна среда, озеленяване, места за отдих, обособяване на велоалеи, паркинги за велосипеди и автомобили, зарядни станции, енергоспестяващо осветление и др.

 

Програмата подкрепя и мерки за научноизследователска вътрешна инфраструктура – изграждане на лаборатории, развитие на високи технологии, съоръжения и технологии за производството, използването и съхранението на чиста енергия, както и технологии за акумулиране на електрическа и топлинна енергия, термопомпи, производство на възобновяеми горива от небиологичен произход, електролизьори и горивни елементи.

 

Допустими са и технологии за улавяне, оползотворяване и съхраняване на въглерод, както и технологии за енергийна ефективност, свързани с енергийните системи. 

 

Крайният срок за кандидатстване е до 17:00 часа на 19.06.2025 г. Пълният пакет Насоки за кандидатстване е публикуван в ИСУН. Кандидатите по процедурата могат да искат разяснения по тях до три седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.

 

Допълнителни въпроси по Насоките за кандидатстване се задават в писмена форма чрез ИСУН, модул "Разяснения по процедурата". Разясненията се дават по отношение на Условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за всеки кандидат. 

 

Проектните предложения се подават от кандидатите само в електронен формат, подписани с квалифициран електронен подпис в ИСУН чрез модула "Е-кандидатстване".

Още от "Бизнес и финанси"

Томислав Дончев: До края на годината ще получим и второ, и трето плащане по ПВУ

Вицепремиерът мотивира решението на най-голямата парламентарна партия да предложи председателят на ДАНС Пламен Тончев да оглави Комисията до досиетата като "естествено продължение на професионалните занимания за Тончев"

Прочетете повече прочетете повече

Шестнайсет държави членки, сред които България, искат разхлабване на бюджетните правила, за да харчат за отбрана, съобщи

Страните от ЕС, които искат да се превъоръжат заради руската заплаха и риска от намаляване на ангажиментите на САЩ към европейския континент, имаха време до края на април да заявят намеренията си

Прочетете повече прочетете повече

Доклад на ДАНС: През 2024 г. финансовата система на България е относително стабилна, банките поддържат високи нива на ли

Пресечена е дейността на 19 чужди граждани, подозирани в съпричастност към дейността на руските специални служби и един българин, подозиран в шпионаж в полза на Руската федерация

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени