200 милиона лева нов вътрешен дълг

До момента страната ни е поела 1,8 милиарда лева от вътрешния пазар и 2,25 милиарда евро от външния пазар

Министерство на финансите
Министерство на финансите Източник: Zonanews

200 милиона лева нов дълг ще бъде предложен на вътрешния пазар, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ. Финансовото министерство предлага книжа за 10 години и половина с лихва 2,25 на сто.

 

Обемът е 200 милиона лева, а емисията е със същата срочност, както априлската. Тогава бяха предложени книжа за половин милиард лева при лихва от 1,5 на сто, но министерството отхвърли всички поръчки.

 

До момента страната ни е поела 1,8 милиарда лева от вътрешния пазар и 2,25 милиарда евро от външния пазар. По закон тази година можем да поемем до 10,3 милиарда лева вътрешен и външен дълг.

 

Според публикувания от Министерството на финансите календар - общо от вътрешния пазар заедно с предлаганата днес емисия ще изтеглим малко над 2 милиарда лева. До края на годината не се очаква нова емисия на външния пазар.

Още от "Бизнес и финанси"

Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за нас

Анализът аргументира, че приемането на еврото представлява не само стабилизиращ фактор, но и стратегическа необходимост на фона на засилващата се геополитическа и финансова фрагментация

Прочетете повече прочетете повече

Европейската комисия одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България

От НПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност

Прочетете повече прочетете повече

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

КЕВР обяви има ли увеличение на цените на тока и топлинната енергия за юли

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2.58%

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени