АИКБ обжалва в съда постановлението на МС за увеличението на минималната заплата

От АИКБ са притеснени, че определянето на минималната работна заплата на база на примитивна и грешна формула, създава неблагоприятни последствия за предприятията

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ)
Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Източник: АИКБ

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесе жалба до Върховния административен съд срещу Постановление № 359 на Министерския съвет, с което се увеличава минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. Това съобщиха от пресцентъра на АИКБ.

 

АИКБ настоява постановлението да бъде отменено, отбелязвайки, че то е незаконосъобразно. Асоциацията изтъква, че ръстът на минималната работа заплата до 1077 лева е одобрен, въпреки възраженията на едната от страните в социалния диалог и без да бъдат взети под внимание аргументите й.

 

Според АИКБ постановлението на МС нарушава Конвенция 131 на Международната организация на труда, която България е ратифицирала през 2018 г. Конвенцията препоръчва при определянето на минималните заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда, който е основа за приемането на Постановлението, не само не отчита тези критерии, но и елиминира ролята на социалните партньори в процеса.

 

От асоциацията посочват, че постановлението и разпоредбите на Кодекса на труда, свързани с минималната работна заплата, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на средна брутна работна заплата, при което се сравняват различни и несъпоставими величини - основна минимална с брутна средна, също в нарушение на Директивата. Игнорирането на тези изисквания ограничава възможностите за адекватна оценка на доходите и покупателната способност на работещите, което е ключово за устойчивото икономическо развитие.

 

От АИКБ са притеснени, че определянето на минималната работна заплата на база на примитивна и грешна формула вместо чрез реална оценка на икономическите условия създава неблагоприятни последствия за предприятията, особено в отрасли с ниска добавена стойност. Асоциацията смята, че ръстът на МРЗ ще доведе до свиване на работните места и ще ограничи новите инвестиции, което ще засегне най-вече малкия и среден бизнес в страната. Те подчертават, че повишаване на доходите на най-нискоквалифицираните работещи е необосновано.

 

Асоциация на индустриалния капитал в България призовава за незабавна отмяна на Постановлението и на чл. 244 от Кодекса на труда и за връщане към адекватен социален диалог. АИКБ изразява готовност за сътрудничество с правителството и социалните партньори, за да се намери балансиран подход за определяне на минималната заплата, който да бъде икономически устойчив, стимулиращ качествената заетост и в съответствие с международните стандарти.

Още от "Бизнес и финанси"

"Майкрософт" отчита ръст на тримесечните си продажби от 16% до 65,6 млрд. долара

Компанията е похарчила милиарди долари, за да разшири глобалната си мрежа от центрове за данни и друга физическа инфраструктура, необходима за разработването на технология за изкуствен интелект

Прочетете повече прочетете повече

И индийските банки започнаха да отказват да работят с Русия след китайските и турските

За решаване на проблемите с плащанията на срещата на върха на БРИКС в Казан руският диктатор Владимир Путин предложи да се стартира алтернативна на американския долар платежна система

Прочетете повече прочетете повече

Димитър Радев: Необходимо е спешно дисциплиниране на бюджета

По думите му България е единствената страна, която е член на Банковия съюз, без да е член на еврозоната. В този контекст, подкрепата за присъединяването на страната ни в банковите среди остава силна и конструктивна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени