България е сред страните, в които пенсиите осигуряват най-високо заместване на доходите преди пенсиониране, сочи нов доклад на Investing Review, който се базира на данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Коефициентът на заместване на дохода измерва доколко ефективно пенсионната система осигурява пенсии, които да заменят доходите, получавани преди пенсиониране. Според доклада средният процент на пенсиите от доходите в предпенсионна възраст по света е 59,8%.
Индия оглавява класацията, като пенсионерите там получават 93,3% от по-ранните си доходи, което им гарантира запазване на стандарта на живот отпреди пенсионирането. На второ място е Италия с 92,8%, следвана от Турция на трето място с 92,0%. България е на четвърто място с 91,1%, следвана от Люксембург (90%), Австрия, Португалия, Аржентина, Кипър и Испания.
Трябва да отбележим обаче два основни фактора, които влият върху данните за България. На първо място това са ниските доходи в страната, като според данните на Евростат минималната заплата у нас остава най-ниската в Европейския съюз. На второ място значителният дял на сивата икономика и практиката работодателите да не осигуряват служителите на пълната им заплата у нас изкривява публичните данни за реалните доходи.
В доклада, който е на британски експерти, се отбелязва още, че Обединеното кралство се нарежда на едва 49-то място от общо 51 държави с дял на пенсиите от само 28,5% от дохода преди пенсиониране. Предвид ниското заместване на доходите експертите обръщат внимание на значението на други спестявания или инвестиции, които да допълнят държавната пенсия.
В другия край на класацията и предлагайки като пенсия само 23,6% от доходите преди пенсиониране, Мексико се нарежда на последно място. На предпоследно място е Южна Африка с 27,9%, а Великобритания допълва последните три места.
Източник: Инвестор.бг