България получи първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 2,7 млрд. лева

Средствата ще се използват за проекти, чиято реализация вече е започнала

Атанас Пеканов
Атанас Пеканов Източник: Zonanews

България получи първия транш от безвъзмездната подкрепа по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на близо 2,7 млрд. лева. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

 

Получаването на финансирането беше фокус на работата на служебния кабинет от началото на този мандат, посочи Пеканов. "Тази добра новина за България днес е факт, въпреки съмненията и спекулациите, че парите няма да дойдат в рамките на годината. Получаването на транша се реализира и благодарение на работата, която служебното правителство свърши ударно в първите седмици на своя мандат. Тогава бяха изчистени някои завещани проблеми, които не позволяваха страната ни да получи плащането", подчерта вицепремиерът.

 

Европейската комисия даде "зелена светлина" за изплащането на средствата със своята предварителна оценка на първия транш на 7 ноември 2022, която беше подкрепена и от Икономическия и финансов комитет, за задоволителното изпълнение на всички 22 ключови етапа и цели, включени в първото искане за плащане.

 

Получаването на първия транш демонстрира доверието на службите на Комисията и страните членки в капацитета на страната ни да провежда реформи и представлява важен тест за функционирането на системата ни за управление и контрол на средствата от плана. България подаде първото искане за плащане на 31 август 2022 г., като за 2 месеца и половина успя да получи предварително одобрение от ЕК.

 

Средствата ще се използват за проекти, чиято реализация вече е започнала - например проекта за модернизация и дигитализация на малки и средни предприятия, обявени от Министерството на иновациите и растежа, към който имаше огромен интерес, обясни Пеканов.

 

Други такива проекти са строежът на Софийското метро и проектът за ТЕТРА системата на МВР. Средствата ще бъдат използвани и за проекти, които ще започнат в идните седмици - например енергийната ефективност на жилищен и нежилищен сграден фонд, проектите за ВЕИ на покривите на жилищата, средствата за външно изкуствено осветление на общините.

 

"Всички инвестиционни проекти имат ясно зададени срокове и ние трябва да работим активно, за да ги спазваме", подчерта Атанас Пеканов.

Още от "Бизнес и финанси"

Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за нас

Анализът аргументира, че приемането на еврото представлява не само стабилизиращ фактор, но и стратегическа необходимост на фона на засилващата се геополитическа и финансова фрагментация

Прочетете повече прочетете повече

Европейската комисия одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България

От НПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност

Прочетете повече прочетете повече

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

КЕВР обяви има ли увеличение на цените на тока и топлинната енергия за юли

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2.58%

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени