България ще участва активно в големите регионални проекти

Премиерът Денков има предвид изграждането на транспортни, енергийни и дигитални магистрали, които имат стратегическо значение и по отношение на източния фланг на НАТО.

Акад. Николай Денков
Акад. Николай Денков Източник: Пресцентър на МС

България е заинтересована от реализацията на няколко мащабни регионални проекта. Правителството поставя акцент върху развитието на оста Александруполис-Бургас-Варна-Констанца. Там може да се съчетае изграждането на транспортни, енергийни и дигитални магистрали, които имат стратегическо значение и по отношение на източния фланг на НАТО.

 

Голям потенциал има също идеята за свързване на Адриатическо с Черно море от албанското пристанище Дуръс до Бургас и Варна, по която се работи от години, но без особен успех.

 

"Тези проекти имат огромни възможности за развитие, но изискват също така огромни инвестиции и политическа воля от ръководителите на съответните държави", заяви премиерът акад. Николай Денков при откриването на четвъртата годишната среща на Софийския икономически форум.

 

Според министър-председателя икономическата криза от последните години е шанс за региони като Балканския полуостров, който има стратегическо място между Европа и Азия.

 

По думите му България може да предложи не само географски предимства, тъй като през страната ни минава пътят от азиатския континент през Турция към Европа, не само туристически и културни съкровища, които позволяват туризъм през цялата година, но и успешни икономически модели, които могат да бъдат надградени и включени в процеса на регионална кооперация.

 

Акад. Денков даде за пример "Тракия икономическа зона", традициите на България в атомната енергетика, успехите на автомобилния клъстер, българските фотоволтаични съоръжения и електрическите велосипеди от най-висок клас.

 

"Всичко това е основа, върху която може да се гради, но уроците на глобализацията ни научиха, че всяка страна с нашия размер е твърде малка, за да бъде наистина конкурент на големите региони, които са се развили заедно като един общ комплекс. Затова е важно да използваме тези възможности и да потърсим нашето общо развитие в бъдеще", каза премиерът.

 

Министър-председателят посочи две пречки това развитие да бъде реализирано в пълнота в България – проблемите с върховенството на закона и оттам недостатъчно сигурната икономическа среда, както и недостатъчно ясно аргументираната позиция на България спрямо пълната ѝ интеграция в структурите на Европейския съюз и НАТО.

 

"Тези два проблема трябва да бъдат разглеждани заедно, да се опитаме да ги преодолеем и да продължим твърдо с европейското си развитие", категоричен беше премиерът. 

Още от "Бизнес и финанси"

Последни новини

Най-четени