Бизнесът категоричен: Бюджетът ни отдалечава от еврозоната

Бизнес климатът у нас не се подобрява, а се влошава

Васил Велев
Васил Велев Източник: БГНЕС

Държавният бюджет за 2024 г. е сметнат нереалистично и той ни отдалечава от еврозоната, защото съдържа риск за прекомерен дефицит, заяви пред БНТ председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

 

"Българските капитали напускат страната, повече отколкото чуждите идват в България, защото няма добър бизнес климат. С този бюджет не се подобрява, а се влошава. Публичните инвестиции, които са заложени като рекордна стойност, няма да се реализират. Първо, защото няма готови проекти, второ, защото, ако се реализират, дефицитът ще е много по-голям от този, който е планиран", коментира Велев.

 

Той обясни, че бюджетът залага необосновани ръстове, който се различават сериозно от прогнозата на Европейската комисия за ръст на икономиката. Според Велев обезщетенията за безработни не растат, а безработицата расте.

 

"Статистиката вече отчита, че безработицата расте. Трябва да предприемаме антикризисни мерки, това изобщо не се артикулира. Има национален план за действие по заетостта, където се обучават безработни, за да намерят работа. Това са полезни политики, например, но не е достатъчно", каза Васил Велев.

 

По думите му финансовият министър Асен Василев разчита на ръст на потреблението, което да компенсира спада в индустрията. "Такъв ръст в потреблението ще компенсира чужди индустрии, защото голямата част от потреблението е внос, а не производство в страната", подчерта шефът на АИКБ.

Още от "Бизнес и финанси"

Очаква се предложението за размера на минималната заплата за 2026 г., експерти коментираха запазването на сегашния механ

Социалният министър Борислав Гуцанов вече обясни, че ако остане сегашният механизъм, МРЗ за следващата година ще бъде около 1200 лв.

Прочетете повече прочетете повече

В МЗХ се обсъдиха с бранша критериите за подбор по интервенциите за инвестиции в земеделски стопанства и преработка на с

В Стратегическия план има заделен значителен ресурс, именно за подобряване конкурентноспособността на сектора, заями зам.-министър д-р Лозана Василева

Прочетете повече прочетете повече

Европейският доклад за потребителите разкрива: онлайн измами, фалшива храна и подвеждащи етикети подкопават доверието в

Особено тревожно е състоянието при храните – широко разпространено е подвеждащо етикетиране, използване на термини като "био" и "еко" без реална сертификация, подмяна на съставки и заблуждаващи здравословни твърдения

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени