Бизнесът не подкрепя Плана за възстановяване в сегашния му вид

Той няма да приемат вариант под 900 млн. лв. за пряка подкрепа на инвестициите в предприятията

Васил Велев
Васил Велев Източник: АИКБ

Бизнесът не подкрепя Националния план за възстановяване и устойчивост в сегашния му вид. Националният икономически съвет обсъди предложения вариант и не приема както проблемните за Европейската комисия области - енергиен преход и съдебна реформа, така и влошената програма за икономическа трансформация. Бизнесът настоява средствата, които бяха отклонени и пренасочени към финансови инструменти, да се възстановят в пълния им размер за директна подкрепа на иновациите и инвестициите в предприятията, съобщава БНР.

 

Ако това не се случи, страната ни рискува да бъдат замразени средствата за създаване на  финансови инструменти, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Представените на национално равнище организации на работодателите казват, че не съгласуват плана в този му вид и няма да приемат вариант под 900 млн. лв. за пряка подкрепа на инвестициите в предприятията.

 

Обсъдено е и предложението за увеличаване на средствата за подкрепа на изграждането на ВЕИ за собствени нужди на предприятията с възможност за съхранение на енергия. Така българските компании ще могат да се възползват от финансов ресурс за пряка подкрепа в размер на повече от 1 млрд. лв. Министърът на икономиката Даниела Везиева е поела ангажимент работодателските организации да получат в началото на следващата седмица за съгласуване преработения вариант на програмата за икономическа трансформация.

Още от "Бизнес и финанси"

Владислав Горанов за ултиматума на БСП-ОЛ: Нищо не е на всяка цена

От седмици се говори, че ПП-ДБ искат да рестартират бунтарските настроения от 2020 г., но ситуацията не е същата. Няколко седмици преди един от най-успешните проекти – влизането в еврозоната, да оставиш държавата без власт е безотговорно, разясни Горанов

Прочетете повече прочетете повече

Ново проучване за готовността на бизнеса в България и Европа да внедри дигиталните инструменти и AI

Над 8000 фирми в Европа, от които 2240 български, са анкетирани в рамките на проучване с цел анализ на нивото на дигитална зрялост и пътя им към внедряването ѝ

Прочетете повече прочетете повече

Доц. Борислав Цеков: Всеки нов опит за референдум за еврото е противоконституционен и обречен

Той се позова на предходно решение на Конституционния съд, което вече е дало ясни аргументи по темата. Според него държавата и нейните институции, включително Народното събрание, стоят зад историческия избор на българския народ за членство в ЕС, който е бил консенсусен

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени