БНБ със смразяваща прогноза: Инфлацията ще продължи да расте

Редица проинфлационни фактори ще тежат върху икономиката през първото полугодие, изчисляват експертите от БНБ

Българска народна банка (БНБ)
Българска народна банка (БНБ) Източник: Zonanews

БНБ очаква инфлацията да продължи да се ускорява до края на полугодието. Това става ясно от икономическия преглед на Централната банка.

 

Редица проинфлационни фактори ще тежат върху икономиката през първото полугодие, изчисляват експертите от БНБ. Един от факторите е свързан с мораториума върху цените на енергоносителите за битовите потребители, който изтича в края на март.

 

Върху потребителската кошница тежат цените на редица хранителни продукти, особено плодовете и зеленчуците, както и на услугите.

 

Покачващата се инфлация най-вероятно ще доведе до затягане на паричната политика в световен мащаб, коментират от банката. Според експертите това би довело до оскъпяване на доходността по държавните облигации на страните от еврозоната, което ще рефлектира и върху българските държавни ценни книжа.

 

От БНБ посочват, че анализът е направен на база на януарски данни, а предвид динамиката на събитията прогнозата е краткосрочна – само за първото полугодие. В нея се посочват рискове като международната конюнктура, но тъй като данните са от януари, негативните икономически последици от войната в Украйна не са включени в анализа.

Източник: БНР

 

Още от "Бизнес и финанси"

Премиерът Желязков свика заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на ев

Подготвят се над 100 събития, които ще се проведат в цялата страна с участието на представители на правителството и компетентните институции

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Последни новини

Най-четени