БНБ увеличава резервите си с 2 милиарда лева

Целта е да се осигури допълнителна ликвидност в световен мащаб

Българска народна банка (БНБ)
Българска народна банка (БНБ) Източник: Zonanews

БНБ увеличава резервите си с 2 милиарда лева, съобщиха от Централната банка. На 2 август 2021 г. Бордът на управителите на МВФ, чийто член е управителят на БНБ Димитър Радев, одобри разпределение на 456 млрд. специални права на тираж (СПТ). Целта е да се осигури допълнителна ликвидност в световен мащаб, която да изгради доверие и да стимулира възстановяването на световната икономика след пандемията.

 

В резултат на решението на 23 август 2021 г. България ще получи в един транш 859 млн. СПТ (около 2 млрд. лева), с които ще се увеличат резервите на БНБ. С това увеличение общият размер на СПТ на БНБ ще възлезе приблизително на 1.5 млрд. СПТ или около 3.5 млрд. лева.

Още от "Бизнес и финанси"

ЕК: Имате 6 месеца да си стегнете финансите, иначе ще се наложи вдигане на данъци и осигуровки

Процедурата се задейства от Европейската комисия по смисъла на Пакта за стабилност и растеж при два основни случая - ако бюджетният дефицит на страната надхвърли 3% от БВП и държавният дълг премине границата от 60% от БВП и не намалява с бързи темпове

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени