Сряда, 16 Април, 2025

Държавните облигации на САЩ - традиционно считани за най-сигурните активи в периоди на сътресения - изглежда губят този си статут

Разпродажбата на американски "securities" се разпростира на световните дългови пазари

Американски облигации
Американски облигации Източник: Flickr

Търговската война на Тръмп и държавните ценни книжа
Разпродажбите на държавни ценни книжа с по-дълъг матуритет се ускориха, задълбочавайки спада на облигационните еквиваленти в целия свят, тъй като ескалацията на търговската война породи съмнения относно статута на убежище на американския държавен дълг.

 

Доходността на 30-годишните съкровищни облигации се повиши с цели 25 базисни точки до равнище, невиждано от ноември 2023 г., с което повишението ѝ през тази седмица достигна повече от половин процентен пункт. Това спомогна за разпродажбата на държавен дълг на много развити пазари по света, като доходността на бенчмарковете в Австралия, Нова Зеландия и Япония се повиши, а фючърсите на френските облигации поевтиняха.

 

Държавните облигации на САЩ - традиционно считани за най-сигурните активи в периоди на сътресения - изглежда губят този си статут на фона на опасенията, че инфлацията в САЩ, предизвикана от митата, може да предотврати намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Като причини за спада на облигациите се посочват и обръщането на инвеститорите към инструменти, подобни на паричните, смущенията на американския суапов пазар и спекулациите за продажба на американски дълг в чужбина.

 

"Това е голяма разпродажба на съкровищни облигации", каза Калвин Йео, портфолио мениджър в хедж фонда Blue Edge Advisors Pte., който продава фючърси по 20-30-годишни съкровищни облигации. "Това е като ледена скулптура в горски пожар - каквото е изглеждало добре преди секунда, вече го няма".

 

В сряда бе отбелязан поредният крайъгълен камък в търговската война, тъй като президентът Доналд Тръмп продължи с т.нар. реципрочни мита, повишавайки риска от шок за световната икономика. Той въвежда налози върху Китай, достигащи 104%, заедно с мита на около 60 търговски партньори, които имат търговски излишък със САЩ.

 

Някои инвеститори спекулираха, че глобалните управляващи резерви, например Китай, може да преоценят позициите си в американски държавен дълг предвид сеизмичното въздействие на търговските политики на Тръмп. Подобен ход би изпратил силен сигнал, че държавните ценни книжа вече не са старото убежище, но подобна търговия рядко се предава в реално време.

 

От известно време и Китай, и Япония намаляват обема на притежаваните от тях държавни ценни книжа на САЩ, поне според официалните данни.

 

Американска борса
Американска борса Източник: Flickr

"Възможно е Китай да ги продава в отговор на митата", каза Кеничиро Китамура, генерален мениджър на отдела за инвестиционно планиране и изследвания на Meiji Yasuda в Токио. Цената на съкровищните облигации "се движи по-скоро поради политически фактори, отколкото поради търсенето и предлагането, така че засега ще изчакам и ще видя. В момента е трудно да се ангажирам".

 

Глобални движения

Японските държавни облигации поевтиняха, като разпродажбите бяха концентрирани в дълговите книжа с по-дълъг срок, тъй като повишената пазарна волатилност накара инвеститорите да намалят експозицията си към колебаещата се доходност. Японският пазар на облигации започна да показва някои признаци на раздвижване, като инвеститорите са настрана на фона на повишената несигурност относно търговската война и какво означава тя за политиката на Японската централна банка.

 

И по необичаен начин друго традиционно убежище в САЩ - доларът - поевтиня въпреки повишаването на доходността. Това спомогна за печалбите на други убежища, като йената и швейцарския франк, които поскъпнаха с повече от 1%. Все пак други пазари на облигации се представиха по-добре - фючърсите по германските облигации поскъпнаха в сряда.

 

"Изключително враждебните мита от над 100% за Китай, може да предизвикат голяма загриженост у фонд мениджърите", каза Раджев Де Мело, глобален макро портфолио мениджър в Gama Asset Management. "Европейските облигации се възползват от това, а спредът между САЩ и Германия се промени рязко през последната седмица".

 

Не всички смятат, че държавните ценни книжа са загубили привлекателността си на убежище. Лия Трауб, паричен мениджър в Lord Abbett & Co, която управлява активи на стойност 217 млрд. долара, си спомня за отрицателната им корелация с акциите през март, когато пазарите реагираха на опасенията за забавяне на растежа в САЩ.

 

Рецесия

"В случай на рецесия в САЩ или в световен мащаб все още смятаме, че инвеститорите ще се върнат към държавните ценни книжа", каза тя.

 

Други изразяват загриженост относно рисковете от скок в доходността на съкровищните облигации от такъв мащаб. Разпродажбата напомня на ситуацията, когато през 2020 г. беше прекратен залогът на хеджфондовете с голям ливъридж, наречен базисна търговия, при който се използват разликите между кешовите цени на съкровищните облигации и фючърсите. Това предизвика тогава най-голямата криза на дълговия пазар в света.

 

Повишението на доходността на по-дългосрочните облигации бе съпроводено с по-малки печалби на по-краткосрочните им аналози след разочароващия аукцион на тригодишни облигации във вторник. Това е знак, че търговците преместват средства в позиции, подобни на паричните.

 

Показателят за предполагаемата волатилност на съкровищните облигации се покачи до най-екстремното си ниво от октомври 2023 г. насам. Валутните колебания са най-високите от две години насам, а индексът на волатилността на акциите VIX достигна осеммесечен връх.

 

"Налице е временно отдръпване на купувачите на пазара на американски облигации", заяви Хомин Лий, старши макростратег в Lombard Odier Ltd. в Сингапур. "Ако ситуацията стане по-тревожна, Фед ще разполага с някои инструменти, които може да използва за стабилизиране на пазара".

 

Източник: Bloomberg

Още от "Бизнес и финанси"

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени