Делян Пеевски настоя за по-силен контрол над фирмите за бързи заеми

Темата е много чувствителна и държавата не може да остане безучастна към подобни сигнали, пие лидерът на ДПС-НН

Бързи кредити
Бързи кредити Източник: Facebook

"Хората трябва да бъдат пазени от капана "лесни пари"! Институциите незабавно да затегнат контрола и санкциите за бързите кредити!". За това настоя лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски.

 

В прессъобщение, изпратено до медиите, той посочва: "Медийни публикации от последните дни напомнят, че все още не е намерено решение на проблем, засягащ много хора, попаднали в капана на "лесните пари", изпаднали в невъзможност да обслужват кредити или натрупали задължения, които поставят под риск да загубят единствено жилище или доход под екзистенц-минимума. Темата е много чувствителна и държавата не може да остане безучастна към подобни сигнали. Затова е необходимо ангажираните институции да се задействат незабавно! МФ, БНБ, КЗП и ДАНС трябва да оптимизират процедурите и контрола върху небанковите кредитни институции и да дадат предложения за необходимите изменения в законодателството в Народното събрание, които да бъдат приети още с началото на есенната сесия на парламента. Водещото е това, че регулациите, контролът и санкциите трябва да бъдат променени така, че ефективно да се защитават хората. В унисон с европейските изисквания е необходимо да се премине към лицензиране на дейността на самите компании, възприемането на по-строг контрол върху лихвените проценти и приемането на правила за всяка категория кредити. По този начин ще се преустановят нелоялни практики като фалшиви "бизнес кредити", при които ползвателите губят потребителската си протекция. Контролът върху таксите и комисионните за обслужване и тавана на лихвените проценти ще позволи да се поддържа добра конкурентна среда, а в същото време да се гарантира, че потребителите ще бъдат защитени от измами. Създаването на дигитална платформа за кредитния регистър в БНБ, в която в реално време да бъдат обявявани всички реализирани кредити, ще създаде преграда пред злоупотреби и злонамереност и порочни схеми. Създаването на фонд за компенсация на пострадали от нелоялни практики на фирми за бързи кредити е инструмент, с който ще може да се реагира адекватно на всеки потвърден сигнал за злоупотреби".

Още от "Бизнес и финанси"

При правителството "Радев" почти двойно повече пенсионери вече са ограничени от тавана на пенсиите

От 1 юли минималната пенсия е 347,51 евро. В София средната пенсия е 630,41 евро. Интересното е, че в столицата едва 128 021 души вземат пенсия до 400 евро. Това са 38,9% от софийските пенсионери

Прочетете повече прочетете повече

Един от най-големите производители на колбаси в Русия се озова на ръба на фалита и спря производството

Според канала 200 души са напуснали завода, разположен в затворения град Радужный във Владимирска област, през последния месец, а други 4000 са без заплати и работа

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени