Димитър Манолов: България трябва да уведоми ЕК, че не е в състояние да затвори въглищните си централи

За съжаление, въглищните централи са опората на енергетиката. Казвам за съжаление, защото имаше други времена, в които в АЕЦ "Козл...

Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа"
Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа" Източник: Zonanews

За съжаление, въглищните централи са опората на енергетиката. Казвам за съжаление, защото имаше други времена, в които в АЕЦ "Козлодуй" работеха 6 реактора и въглищните централи балансираха производството на енергия. Това каза за БНТ президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

 

По думите му в момента няма техническа възможност за замяна на въглищните централи и има аналогии между затварянето на реактори на АЕЦ "Козлодуй" и намаляването на въглищните мощности. Манолов заяви, че не е възможно предоговаряне на Плана за възстановяване е невъзможно, защото Европейската комисия няма да се съгласи.

 

"Трябва да уведомим ЕК, че България не е в състояние да изпълни този ангажимент, който е поет. Точка. Какво ще стане с парите -тогава ще му мислим какво ще правим. Ние трябва да начертаем линията, от която връщане назад няма. Казваме не сме в състояние и това нещо може да бъде аргументирано по 100 начина, защото нищо в света на енергетиката не е същото. Има откъде сами да си получим средствата", коментира Манолов.

 

Според него няма никаква логика в настояването на ЕК за затварянето на въглищните мощности у нас, защото България ще остане без ток и ще губи пари. По думите му не е вярно, че България постоянно е в наказателни процедури заради замърсяването на въздуха и коментира, за това са думи на "безотговорни типове", които "ще се измъкнат безнаказани".

 

"Когато свършат въглищата в Маришкия басейн, след 40-50 години, тази потребност ще отадне от само себе си. Но дотогава ние ще имаме време да види с какво да заместим тези мощности. Сегашните решения са неработещи - на нас ни се предлага да ги заменим с ВЕИ-та, да кажем най общо, а внос няма откъде", каза още Димитър Манолов.

Още от "Бизнес и финанси"

Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е това, че догонваме европейския пазар

Нещото, което регулира цените да бъдат пазарни, са конкуренцията и контролът. Това, че цените са по-високи показва институционална слабост, обясни финасистът

Прочетете повече прочетете повече

Близо 16 млн. лв. ще бъдат инвестирани за развитие на туризма в пограничните региони на България и Северна Македония

Започва приемът на пълни проектни предложения по Териториалната стратегия на Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България-Северна Македония 2021-2027

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени