Димитър Радев: Не би следвало да се очаква България да започне да провежда политики, които да донесат по-рязък инфлационен диференциал спрямо еврозоната или ЕС

БНБ е готова да извърши огромната техническа работа за влизането на България в Еврозоната.

Димитър Радев, управител на БНБ
Димитър Радев, управител на БНБ Източник: БНБ

Управителят на БНБ Димитър Радев: БНБ е готова да извърши огромната техническа работа за влизането на България в Еврозоната.  На хората искам да пожелая здраве с уверението, че всички банки у нас са добри за техните пари, казва управителят на централната банка

 

Изпращаме една много трудна година, г-н Радев. Пандемия, рецесия, а у нас за капак и избори след избори, естествено, съпроводени от популизъм и политическо говорене. Банковата система обаче остана здрава. Каква е тайната за това?

Банките посрещнаха добре подготвени кризата, възникнала в резултат на пандемията. Нещо повече, през последните близо две години те допълнително укрепиха своята капиталова и ликвидна позиция. По последни данни общата капиталова адекватност на сектора възлиза на 22,4%, а отношението на ликвидно покритие е 313,5%. В основата на тези резултати стои консервативната надзорна политика на БНБ, която поставя акцент върху превенцията и поддържането на устойчивостта на системата с оглед на съществуващи или потенциално натрупвани рискове. 

 

Дали все пак не виждате скрити опасности? Предупредихте например за възможен ръст на лошите кредити и обявихте, че повишавате антицикличния буфер от догодина. Това сигнал за наближаващи проблеми ли е, или просто превенция, за да не се появят?

Има рискове и те не са скрити. Възможността за увеличаване на лошите кредити е един от тези рискове. Точно поради това взимаме превантивни мерки, които трябва да се разглеждат в контекста на общата цел на макропруденциалната политика на БНБ. А тя е системата да съхранява капиталовата си позиция и ако се налага, да акумулира още резерви. Тези резерви трябва да подготвят банките да поемат загуби при реализиране на натрупан кредитен риск в банковите баланси, ако това се случи в резултат на проявление на различни рискове в икономическата среда, циклични или дългосрочни.

 

Централните банки ли предизвикаха невижданата инфлация с печатането на пари и цялостната си монетарна политика? Да вметна само, че БНБ е невинна заради завързаните си ръце от валутния борд.

Текущо наблюдаваната инфлация е резултат от многобройни и едновременно действащи фактори. Знаете, че има различни гледни точки. Икономиките преминават през нетипични предизвикателства и се променят. Пандемията допълнително засили очакванията за подкрепящи парични и фискални политики, но покачването на цените е по-дълбок процес, отразяващ движенията на суровините, енергията, работната сила, евентуалните трудности и промени в международни или междуфирмени вериги на производства и доставки.

 

Каква е прогнозата ви, колко ще продължи инфлационната буря? Въпреки че говорим за вносна инфлация, как може тя да бъде обуздавана, за да не попречи на влизането ни в еврозоната? И може ли?

Това е големият въпрос за инфлацията и нейното прогнозиране - доколко е резултат от преходни или по-дългосрочни структурни фактори, например такива, свързани с цената на труда. В зависимост от развитието на тези определящи фактори анализът ще покаже каква посока и скорост ще добие движението на потребителските цени. Ситуацията у нас в голяма степен се определя от външната среда и фактори поради високия дял в потреблението на вносните стоки и услуги. Специфики има, но като цяло не би следвало да се очаква България тепърва да започне да провежда политики, които да донесат по-рязък инфлационен диференциал спрямо еврозоната или ЕС. Ние ще отделим специално внимание на този въпрос в нашата следваща макроикономическа прогноза, която ще публикуваме през януари. 

 

Веднъж на две години, а дори и всяка година у нас се случват покупки и сливания на банки. Вървим ли към предречения от експерти пазар, на който има 2-3 гиганта и няколко малки бутикови трезора? И по-важното - не се ли създават банкови монополи, които нямат интерес от конкуренция помежду си и това е в ущърб на клиентите им?

Само преди няколко седмици беше обявена най-голямата като размер и цена сделка за придобиване на нашия банков пазар. Това е добър знак както за състоянието на сектора, така и за перспективите пред неговото развитие. От законова и процедурна гледна точка всяка подобна сделка на консолидация задължително преминава през оценка на конкурентната среда и ефекти. Но защитата на клиентите преди всичко почива на солидна пазарна логика и аргументи, свързани с подобряване на самите кредитни институции. Консолидацията в сектора е естествен процес, движен от съображения за оптимизация на разходите и повишаване на общата ефективност на банките. Поради това клиентите следва да бъдат облагодетелствани, ако в резултат от сливания и окрупнявания на собствеността на пазара продължават да функционират по-стабилни и по-конкурентни институции.

 

2024 г. наближава, с което и поставеният срок България да приеме еврото. Пандемията и кризата заплашват ли пътната ни карта?

Не трябва да забравяме, че въпреки всички политически турбуленции ние все още се намираме в много добра изходна позиция за еврото, включително по отношение на фискалните критерии, и все още до голяма степен може да контролираме процеса. Ще бъде историческа грешка, ако проявим колебание и загубим този контрол или ако допуснем пробив в управлението на публичните финанси. Това, от което се нуждаем в момента, са решителни действия на политическия фронт, подобно на тези, които вече предприе Хърватия. От своя страна БНБ е напълно готова да извърши огромната по обем техническа работа, свързана с приемането на еврото.

Източник: 24 часа

 

 

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени