ДПС окончателно прокара законопроект срещу руските инвестиции

Срещу промените на ДПС се изказаха представители на "Възраждане" и "Има такъв народ"

Руски инвестиции
Руски инвестиции Източник: Depositphotos

С подкрепа от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ДПС окончателно прокара промените в Закона за насърчаване на инвестициите. Те предвиждат да се създаде специален механизъм за проверка на преките чуждестранни инвестиции, за да се избегне риск от навлизане на руски капитали в сектори, свързани с Националната сигурност.

 

Целта на промените е да се синхронизира законодателството с регламент на Европейския съюз от 2019 г., който изисква скрининг на преките чуждестранни инвестиции с цел защитата на стратегически сектори. Изрично се посочва, че се прави скрининг на всички инвестиции от Русия и Беларус.

 

Първоначално текстът на законопроекта предвиждаше специално създаден междуведомствен съвет да проверява и дава разрешение за всички преки инвестиции на стойност над 1 млн. евро. До окончателното гласуване обаче текстовете бяха променени и сега на одобрение подлежат преките инвестиции, ако с тях се придобиват поне 10% от капитала на предприятие в България или стойността ѝ надвишава 2 млн. евро или левовата ѝ равностойност.

 

Първоначално ДПС искаше междуведомственият съвет да е към министъра на иновациите ѝ растежа, но според окончателните разпоредби звеното е към Министерския съвет. В него участват вицепремиер, министърът на иновациите и растежа, представители на министерствата на финансите, вътрешните работи, външните работи и др., както и представители на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Държавна агенция "Разузнаване", и някои от регулаторите.

 

Срещу промените на ДПС се изказаха представители на "Възраждане" и "Има такъв народ". "Под благовидния претекст, че спазват Европейски директиви, побългаряват: застават на входа преките чуждестранни инвестиции. Защо е нужен още един орган, при положение, че има достатъчно органи, които да спрат, ако има злоупотреби", каза Александър Вълчев от ИТН.

 

"Възпрепятстването на инвестиции от Русия и Беларус е в ущърб на страната ни. Такъв вид ограничения е крайна дискриминация. Защо не поставим Турция в този списък", коментира Вениамин Воденичаров от "Възраждане". Законопроектът си ДПС представи за първи път през юни 2023 г. Двамата първи вносители са тогавашният председател на парламентарната група Мустафа Карадайъ и сегашният му наследник Делян Пеевски. Карадайъ не е идвал на заседания на Народното събрание откакто подаде оставка като председател на ДПС.

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени