ЕК с официална позиция: България не отговаря на изискванията за присъединяване към еврозоната

Премиерът Главчев съобщи, че България ще поиска извънреден конвергентен доклад, когато изпълни критерия за инфлацията

Еврозона
Еврозона Източник: EPA

България отговаря на три от Маастрихските критерии за присъединяване към еврозоната, но все още не изпълнява целите за устойчивост на цените. Това се посочва в доклад на Европейската комисия, представен днес, съобщи БТА.

 

По-рано през деня брюкселското издание Politico, позовавайки се на свои източници, съобщи, че Европейската централна банка ще уведоми България, че страната ни още не е готова да се присъедини към еврозоната и да приеме единната валута от 1 януари 2025 г.

 

В началото на правителственото заседание премиерът Димитър Главчев също съобщи новината. "Преди минути са излезли конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ, които засягат страните извън еврозоната и готовността им за присъединяване към нея. За нас е установено, че всички критерии са спазени, освен този за ценовата стабилност. Този критерий очакваме да бъде изпълнен до края на годината. При изпълнението на всички критерии ще искаме извънредни конвергентни доклади и ще покажем готовността си за присъединяване към еврозоната", каза още министър-председателят.

 

България засега не отговаря на изискванията за въвеждане на общата валута, се отбелязва в оценката на Еврокомисията. Отчита се, че нашата страна е съобразила почти изцяло законодателството си с правилата на еврозоната, включително по отношение на бюджета, обменния курс на лева и дългосрочните лихви.

 

Докладът разглежда готовността на още пет държави, които имат правното задължение да се присъединят към еврозоната - Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. Комисията уточнява, че никоя от посочените държави не е готова за въвеждане на еврото, както и че само България отговаря на всички изисквания без едно.

 

В съобщение на ЕК са цитирани данни от обществено проучване от миналия месец, според които 49 на сто от българите подкрепят присъединяването към еврозоната, 71 на сто очакват това да се случи в близките пет години, 64 на сто предвиждат въвеждането на еврото да доведе до повишаване на цените, а 44 на сто имат очакване за положително въздействие от премахването на лева.

 

Комисията допълва, че тези доклади служат на Съвета на ЕС при взимането на решение за разширяване на еврозоната. Припомня се, че Европейската централна банка издава успоредно свой доклад по същата тема.

 

Докладите на ЕК се изготвят веднъж на две години, но всяка държава от ЕС има право да поиска допълнителна оценка, посочва комисията. Българските власти бяха заявили по-рано тази година, че до юни нашата страна няма да бъде готова за еврозоната и ще поискат допълнителен доклад наесен.

Още от "Бизнес и финанси"

Радомир Чолаков: 600 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост бяха загубени от Пеканов, когато беше вицепремиер

В интервю вчера Пеканов обяви, че хора, които са "цинични" като Радомир Чолаков, казват, че не е голяма работа и да изгубим средства по Националния план за възстановяване и устойчивост

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени