Експерти отчитат рекордна инфлация у нас

Има проинфлационна политика в страните от основните икономически центрове в света, коментира Емил Хърсев

Емил Хърсев
Емил Хърсев Източник: БГНЕС

Рекордна инфлация от 12 години насам у нас отчетоха експерти в ефира на NOVA. Икономистът Ваня Григорова и финансистът Емил Хърсев заявиха, че действително у нас има сериозен ръст на цените, какъвто не си спомняме от доста време.


"Това не е български феномен. В САЩ в момента отчитат най-високата инфлация от над 30 години насам", заяви Хърсев.

 

"За съжаление, при нас вносът на инфлация практически е автоматичен не само поради това, че практически всички енергийни ресурси се внасят, но и поради връзката на лева с еврото", обясни още той.

 

"По принцип на това може да се въздейства, но ние не можем да провеждаме монетарна политика. Забелязваме обаче и че онези страни, които могат да го правят, не го правят. Напротив – има проинфлационна политика в страните от основните икономически центрове в света", добави финансистът.

 

"Увеличаването на доходите е единственият вариант по някакъв начин да се намали ударът върху домакинствата", категорична е Ваня Григорова.

 

"Цената на енергията не се успокоява. Най-оптимистичните прогнози са, че това може да се очаква от пролетта от 2022 г. Това неизменно означава, че в цените на продуктите ще се включи и по-големият разход за енергия", добави тя.

Още от "Бизнес и финанси"

САЩ и Канада не постигнаха търговска сделка; канадският премиер Карни обяви равносилни мита на американските

Високопоставен представител на правителството на американския президент Доналд Тръмп каза, че митата от Раздел 338, които се отнасят за канадски стоки на стойност от около $20 милиарда, влизат в сила днес

Прочетете повече прочетете повече

Марк Карни: Има съществен напредък в търговските преговори със САЩ, но остава още работа

Американският президент заяви по-рано, че отлага въвеждането на митата, тъй като САЩ и Канада са постигнали споразумение, което предстои да бъде окончателно оформено документално

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени