ЕП и страните членки се споразумяха за бюджета за 2022 г.

ЕП е дошъл на преговорите с искане за бюджет от 171,8 милиарда евро

Европейски парламент
Европейски парламент Източник: EPA
Преговарящите от Европейския парламент и правителствата на страните членки на ЕС се споразумяха за бюджета за идната година, предаде ДПА.
 
Разговорите продължиха късно през нощта. Бюджетът за 2022 г. ще бъде около 169,5 милиарда евро. Голяма част от сумата за идната година ще бъде използвана в подкрепа на фермерите и относително бедните региони в страните членки.
 
Една от спорните точки по време на преговорите е било искането на ЕП за над 300 нови служители. Страните членки първоначално не смятали, че има нужда от този допълнителен персонал, но накрая искането на ЕП било удовлетворено.
 
Друг фундаментален въпрос бил колко пари трябва да са на разположение в бюджета за догодина. ЕП е дошъл на преговорите с искане за бюджет от 171,8 милиарда евро. Страните членки настоявали за 167,7 милиарда. Накрая се стигнало до компромис.

Още от "Бизнес и финанси"

Теменужка Петкова за бюджета на Радев: Разходите са с 3 млрд повече от кабинета "Желязков"

Дефицитът, който правителството на Радев предвижда, е 5,7% от БВП, или малко над 7 000 млрд.евро. За сравнение, бюджетът, заради който беше поискана оставката на кабинета “Желязков”, предвиждаше дефицит от 3 649 млрд.евро, или 3% от БВП

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени