Евродепутатът Андрей Новаков: България сама се докара до това, че може да загуби над 650 милиона евро по ПВУ

Ние сме усвоили едва 6% от европейските си фондове, подчертава той

Андрей Новаков
Андрей Новаков Източник: Zonanews

За пръв път в историята на Европейския парламент Комисията по отбрана ще бъде пълноправна, пълноценна комисия, която ще може да се занимава с мерки, които да насърчават общите отбранителни способности на Съюза. Историята показва, че само военните съюзи са тези, които могат да гарантират траен мир и имат възпиращ ефект. Точно затова управлението на въоръжението сили от изключителен национален прерогатив е добре да се обедини в единен блок. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков и член на Комисията по отбрана, която ще започне работата си от 1 януари 2025 година.

 

Първата крачка за обединяването според него е синхронизиране в обществените поръчки за отбранителна техника и за въоръжение. Много по-евтино и много по-сигурно ще бъде когато 27 държави могат да поръчват едновременно от производителите на отбранителна техника отделни единици.

 

"Щастлив съм, че първият комисар по отбрана идва от Източна Европа и е излязъл зад Желязната завеса, и съм сигурен, че ще прояви разбиране и че нашите държави ще бъдат приоритет," каза той и допълни, че България трябва да се възползва с искане на допълнително целево финансиране за развиване на инфраструктурата поради специфичното й географско положение да бъде граница на ЕС и НАТО.

 

Андрей Новаков в качеството си и на координаторът на ЕНП за регионалната политика категорично заяви, че не трябва да съществува разделението столица-провинция и не трябва да има противопоставяне – пари има за всички и не трябва да се налага да избираме.

 

"Ние сме усвоили едва 6% от европейските си фондове и се караме за това как да ги разделим, вместо да усвоим останалите 94% и да има пари за всички," посочи той и добави, че трябва да намери подход, в който финансиране за София да продължи да има през националния бюджет, а съседните по-малки общини, които попадат в един район на планиране със столицата – Кюстендил, Перник и Благоевград, да получават финансиране от Европейския съюз.

 

Проблемът според него е в това, че България сама се докара до това, че може да загуби над 650 милиона евро по Плана за възстановяване и устойчивост и по оперативните програми, тъй като не работи по тяхното усвояване поради липса на стабилно правителство. Усвояването на европейските средства е просто функция на всичко останало в държавата.

 

"Аз съм щастлив, че поне през последните няколко месеца в лицето на премиера Главчев има някакво

раздвижване, вижда се и движението, което се случва по отношение на Шенген, което е ключово".

 

Според евродепутата районите трябва да обхващат областите с еднакви потребности – примерно всички по Дунав, всички по Черноморието, онези, които имат граница с Турция, други с Гърция, Сърбия, Македония – това има смисъл. И това по думите му минава през разговор с общините, за да се вземат предвид местните специфики. "Това е чисто административно деление и има за цел да докара повече пари в района".

 

"Следващата ни голяма задача е България да спре да бъде най-бедната държава в Европейския съюз. Да направим така, че без значение кой в каква сфера работи в нашата страна, да получава достатъчно пари, че да не се налага да емигрира в чужбина. Нещо по-вече, да направим така, че всички онези, които се чувстват българи: Болград, Тараклия, Цариброд, Босилеград, да видят в България онази родина, която отворила вратите и сърцата си към тях," посочи евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.

Още от "Бизнес и финанси"

Служебното правителство внесе бюджетните закони в Народното събрание

С бизнеса беше постигнато съгласие вместо предлаганият данък за подземните богатства, да бъде внесена еднократна вноска за 2025 г., като от нея се очаква в бюджета да постъпят около 150 млн. лева

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени