Евростат: България е на второ място по ръст на възнагражденията в ЕС

Най-високите увеличения на разходите за почасово възнаграждение са регистрирани в Хърватия

Пари-български левове
Пари-български левове Източник: Zonanews

Почасовите разходи за труд през тримесечието юли - септември са се повишили с 5,3 на сто в еврозоната и с 5,7 на сто в целия ЕС в сравнение със същото тримесечие на предходната година, показват най-новите данни на Евростат.

Тези разходи условно са разделени на две части – разходи за възнаграждения (получавани от трудещия се - бел. ред.) и съпътстващи разходи, като такива за социални и здравни осигуровки, плащани от работодателя.

В еврозоната възнагражденията за отработен час са се увеличили с 5,3 на сто, докато компонентът за съпътстващи разходи е нараснал с 5,1 на сто през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение със същото тримесечие на предходната година.

В ЕС почасовите надници и заплати са се увеличили с 5,8 на сто, а компонентът извън заплатите с 5,4 на сто през третото тримесечие на 2023 г.

Изменения по страни
През третото тримесечие на 2023 г. на годишна база най-високите увеличения на разходите за почасово възнаграждение са регистрирани в Хърватия (+16,2 на сто), България (+15,8 на сто), Унгария (+15,4 на сто) и Румъния (+15,1 на сто). Още четири страни членки на ЕС отбелязаха увеличение с над 10 на сто, а именно: Латвия (+12,4 на сто), Полша (+12,2 на сто), Литва (+11,2 на сто) и Естония (+11,0 на сто).

Разходи за възнаграждения
В ЕС икономическите дейности, които регистрират най-високо годишно увеличение на разходите за почасово възнаграждение, са в сектор "Доставяне на електричество, газ, пара и климатизация" (+7,3 на сто) и "Административни и спомагателни дейности " (+7,1 на сто). Най-ниско годишно увеличение е отчетено в при "Операции с недвижими имоти" (+2,6 на сто).

Съпътстващи възнагражденията разходи
Икономическите дейности с най-голям годишен ръст в несвързания със заплатите компонент са в секторите "Добивна промишленост" (+9,5 на сто) и "Строителство" (+8,7 на сто). Най-ниско годишно увеличение е регистрирано в "Операции с недвижими имоти" (+2,2 на сто).

Още от "Бизнес и финанси"

Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за нас

Анализът аргументира, че приемането на еврото представлява не само стабилизиращ фактор, но и стратегическа необходимост на фона на засилващата се геополитическа и финансова фрагментация

Прочетете повече прочетете повече

Европейската комисия одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България

От НПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност

Прочетете повече прочетете повече

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

КЕВР обяви има ли увеличение на цените на тока и топлинната енергия за юли

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2.58%

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени