Финансистът Емил Хърсев: Нека не забравяме, че инфлацията работи в полза на кредитополучателите. Яде главницата

Вероятно периодът на повишена лихва и инфлация ще бъде доста дълъг, прогнозира банкерът Левон Хампарцумян

Емил Хърсев
Емил Хърсев Източник: БГНЕС

"Нека не забравяме, че инфлацията работи в полза на кредитополучателите. Тоест намалява тежестта на основното задължение. Яде главницата". Така финансистът Емил Хърсев коментира в NOVA въпроса дали заради инфлацията домакинствата с кредит ще плащат повече.

 

"Тъй като сме вързани с еврото, което евентуално ще въведем, в Еврозоната има една много важна спирачка за рязкото повишаване на лихвите и това е задлъжнялостта на Южна Европа – като държави.

 

Така че, че виждаме едно относително плавно повишаване на лихвите, за да се балансира  инфлацията. Вероятно обаче периодът на повишена лихва и инфлация ще бъде доста дълъг", заяви от своя страна банкерът и председател на Български форум на бизнес лидерите Левон Хампарцумян.

 

По думите на Хампарцумян за ипотечните кредити има инструменти, с които месечните вноски да станат поносими, когато лихвите тръгнат нагоре. "Не убиваш кокошката, която снася златни яйца.

 

В България кредитите са за период около 30-35 години, което означава,че човек в рамките на един трудов живот може да изплати това, което е  взел. В Швейцария например ипотечните кредити са 100-годишни и се наследяват".

 

И допълни, че навлизаме в трудни времена. "В последните десетина години съотношението кредити към депозити беше в полза на депозитите, които са повече", посочи Хампарцумян.

 

"Депозитите нарастват бавно, защото имаме облагане на наличностите над определена сума. Това е данък върху капитала, върху спестяванията. Но с този процес на увеличаване на лихвите – предполагаме, че постепенно ще отпаднат таксите върху наличностите", подчерта Хърсев.

 

"Има натрупан много опит в толкова страни, които са преминали от плаващ курс, какъвто не е случаят с България, към една стабилна валута каквато е еврото. Това внушение, че ще има закръгляне на цените нагоре, не е вярно.

 

И да има такова нещо подобно, то ще трае само два месеца и търговците, които го правят, скоро ще разберат, че не върви", категоричен е финансистът.

Още от "Бизнес и финанси"

Последни новини

Най-четени