Финансовият министър: Изостава събирането на ДДС, чакаме по-малко пари от Брюксел

Министерството на финансите очаква повече приходи от акцизи

Людмила Петкова (крайната вдясно)
Людмила Петкова (крайната вдясно) Източник: Zonanews

Събираемостта на ДДС изостава и се очаква до края на годината да бъде изпълнен вместо на сто на 96,6%. Това обяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова пред НС.

 

По думите ѝ заради очакваната по-ниска събираемост - двете приходни агенции - данъчните и митниците, са активирали мерки за повишаване на събираемостта. Към момента работата им дава резултат.

 

Министерството на финансите очаква повече приходи от акцизи. "С 12,7% повече са събраните акцизите до този момент, очаква се към края на годината общият им размер да достигне до 6,6 млрд. лева или планът за годината да бъде изпълнен на 103%, което на практика означава преизпълнение", обясни Петкова.

 

Петкова обяви също така че очаква да получим по-малко пари по Плана за възстановяване и устойчивост заради неизпълнение на част от поетите от нас ангажименти, особено в част енергетика. Заявка за получаване на втория транш по плана е изпратена през октомври миналата година, но досега не е одобрена заради процедура по проверка.

 

Финансовият министър обясни, че според получените конвергентни доклади вчера за изпълнение на критериите за приемане на единната европейска валута, България е най-напредналата държава от шестте, на които предстои да приемат еврото.

 

"Относно съмнението, че България може да поиска извънреден доклад, искам да кажа, че страната ни в момента е изключение, защото по Договора за Европейския съюз всички държави трябва да членуват в еврозоната. Когато изпълним критериите, изключението за нас ще отпадне", обясни Людмила Петкова.

 

Преди да бъде изслушана финансовата министърка, спор в залата предизвика декларация, изчетена от трибуната от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. В нея той определя като успех отлагането на членството на България в еврозоната и настоява за референдум за еврото, с който да бъде взето решение дали страната да приеме единната европейска валута. До този момент съдът отхвърля искането на партията за допитване до населението като го определя за незаконно.

 

Тема на спора беше темата на декларацията, като според депутата от ДПС Йордан Цонев - тя е в разрез с правилника защото е по същите въпроси ще бъде изслушван финансовият министър.

Още от "Бизнес и финанси"

INSAIT представи днес ново поколение изкуствен интелект: прецизни модели за бизнеса и обновен чат BgGPT за всеки

Технологията е от стратегическо значение за суверенитета на България в изкуствения интелект, а BgGPT вече разпознава глас и изображения и може да бъде свален като приложение за телефона

Прочетете повече прочетете повече

Шоурум на Hyundai отвори врати във Враца

Кметът Калин Каменов поздрави екипа за реализираната инвестиция и им пожела успех, като отбеляза, че подобни инициативи имат значение за развитието на местната икономика и за разширяването на възможностите пред жителите на града

Прочетете повече прочетете повече

Бойко Борисов: Имаме три ясни цели – по-високи пенсии, по-силна икономика и по-активни граждани

Днес на среща с Българската асоциация на дружествата за доброволно пенсионно осигуряване обсъдихме как можем да продължим реформата, съобщи лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Служебното управление тегли нов дълг от 150 млн. евро – общият заем достигна 900 млн. от началото на годината

Вусловията на удължителен бюджет МС може да поема държавен дълг за рефинансиране на дълга в обръщение до размера на годишните погашения по държавния дълг, поет до началото на съответната бюджетна година

Прочетете повече прочетете повече

Депутатите приеха удължителния закон за бюджета

Бе гласувана и идеята на Делян Добрев от ГЕРБ-СДС правителството да издаде държавни гаранции за финансиране на разширяването на газопреносната инфраструктура във връзка с реализацията на Вертикалния газов коридор

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени