И индийските банки започнаха да отказват да работят с Русия след китайските и турските

За решаване на проблемите с плащанията на срещата на върха на БРИКС в Казан руският диктатор Владимир Путин предложи да се стартира алтернативна на американския долар платежна система

Индийска банка
Индийска банка Източник: TSCFM

Затягането на финансовите санкции на САЩ, поради които банките в Китай, Турция и други "приятелски" страни започнаха масово да отказват да работят с Русия, засегна и транзакциите с друг основен търговски партньор на Кремъл.

Индийските банки се страхуват да участват в търговски транзакции с Руската федерация, каза руският посланик в Ню Делхи Денис Алипов. Индийските кредитни институции, които имат връзки със Съединените щати, са "загрижени за вторичните американски санкции", оплака се той.

Москва, според Алипов, се надява на решение на проблема на ниво БРИКС. "Важно е Русия, Китай, Индия, Южна Африка (...) да имат равно право на глас при решаването на глобалните икономически проблеми", каза Алипов, цитиран от Bloomberg.

За решаване на проблемите с плащанията на срещата на върха на БРИКС в Казан руският диктатор Владимир Путин предложи да се стартира алтернативна на американския долар платежна система. Според идеята на Кремъл тя може да включва аналог на SWIFT, механизми за транзакции в цифрови активи, както и стокова борса и дори собствена валута, чийто прототип Путин тържествено демонстрира на гостите.

Кремъл обаче не успя да заинтересува лидерите на БРИКС. В заключителната декларация от срещата те се съгласиха само да "обсъдят" и "проучат" руското предложение, а след двустранни разговори нито китайският президент Си Дзинпин, нито турският президент Реджеп Тайип Ердоган обявиха решение, което би деблокирало банковите плащания.

 

Индийската централна банка
Индийската централна банка Източник: AP

Проблемът с платежната система на БРИКС, която Путин лансира е, че в действителност "никой не се нуждае от нея, освен самата Русия и може би Иран", казва Янис Клуге, изследовател в Германския институт за изследване на международната сигурност.

"Това само създава допълнителни разходи и рискове. Дори Русия не се отказа от долара, докато не беше принуден и все още разчита на долара и еврото за 20% от външната търговия", посочва Клюге.

Индия се превърна във втория по големина търговски партньор на Русия от началото на войната с Украйна и втория по големина купувач на руски петрол след Китай. Кремъл обаче не успя да установи реципрочни доставки на индийски стоки за Руската федерация за две години: вносът от Индия възлиза на нищожните 4,2 милиарда долара годишно и все още изостава от европейския, въпреки че е на най-ниското си ниво от края на 90-те години на миналия век (2,5 милиарда евро през август, според Евростат).


Източник: The Moscow Times

Още от "Бизнес и финанси"

Заради еврото агенциите S&P и Fitch повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България от "BBB" на "BBB+"

S&P посочва, че България ще се възползва от надеждна парична политика на Европейската централна банка, както и от достъп до капиталовите пазари на еврозоната. Агенцията оставя перспективата за страната стабилна

Прочетете повече прочетете повече

Деница Сачева за еврозоната: Това е успех на партия ГЕРБ и на всички управляващи

По думите ѝ, има национални цели, които трябва да бъдат постигнати, които са свързани с това България да има по-добър стандарт на живот, да има по-добри възможности за развитие

Прочетете повече прочетете повече

Гръцката приказка на остров Крит ви очаква с полети на "България Еър" 

Авиокомпанията извършва директни полети до Хераклион – главният град на острова, което спестява ценно време, дава ви предимство за транспортни връзки и повече възможности за достигане до мястото за настаняване

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени