Имотите в Гърция скочиха с над 40%, но това не спира българите да купуват

Строят се цели нови квартали, в които изцяло ще се нанесат българи

Гърция
Гърция Източник: Zonanews

За тези, които не искат да почиват у нас - Гърция винаги е добра възможност. Оказва се, че все повече българи не само искат да летуват в нашата съседка, но и да си купят имот там, въпреки поскъпването с около 40%.  

Преди три години семейство Трендафилови продават всичко, каквото имат във Варна и решават да сбъднат дългогодишната си мечта - да живеят на морето в Гърция.

"Оставихме приятели и роднини и заминахме. Черно море все още е в сърцата ни", споделя Тихомир Трендафилов пред NOVA.

Били са на почивка едва 5 пъти в южната ни съседка преди да предприемат тази сериозна крачка. Казват, че е любов от пръв поглед и всичките си проблеми оставяли на "Кулата".

"Хубаво е да не гледаш календара. Да нямаш напрежение", смята Нина Трендафилова.

След пандемията цените на имотите в Северна Гърция скачат с около 40%. Така къща на три нива като тази на Нина и Тихомир вече струва над 100 000 евро. Въпреки това само за една година, според община Кавала, броят на българите, които са закупили имот ново строителство в околността е около 450. Строят се цели нови квартали, в които изцяло ще се нанесат българи.

"Въпреки това Офринио няма да се превърне в бетонена джунгла. Законите в Гърция не биха го позволили", обясни Мария Василковска, брокер на недвижими имоти.

Именно това спечелило доверието на семейство Трендафилови. Вече трета година Нина и Тихомир споделят мезонета си с туристи в Офринио. Казват, че посрещат гости и изпращат приятели. По този начин балансират семейния бюджет.

"Ако човек си следва мечтите, те наистина се сбъдват. Това беше моя мечта", казва още Нина.

Още от "Бизнес и финанси"

Очаква се предложението за размера на минималната заплата за 2026 г., експерти коментираха запазването на сегашния механ

Социалният министър Борислав Гуцанов вече обясни, че ако остане сегашният механизъм, МРЗ за следващата година ще бъде около 1200 лв.

Прочетете повече прочетете повече

В МЗХ се обсъдиха с бранша критериите за подбор по интервенциите за инвестиции в земеделски стопанства и преработка на с

В Стратегическия план има заделен значителен ресурс, именно за подобряване конкурентноспособността на сектора, заями зам.-министър д-р Лозана Василева

Прочетете повече прочетете повече

Европейският доклад за потребителите разкрива: онлайн измами, фалшива храна и подвеждащи етикети подкопават доверието в

Особено тревожно е състоянието при храните – широко разпространено е подвеждащо етикетиране, използване на термини като "био" и "еко" без реална сертификация, подмяна на съставки и заблуждаващи здравословни твърдения

Прочетете повече прочетете повече

Свободният енергиен пазар ще обхване 4,5 милиона битови потребители в България – какво ще определи избора им, когато въз

Премахват се и фиксираните квоти електроенергия от АЕЦ, ТЕЦ и ВЕЦ за регулирания пазар, а балансиращият пазар се преструктурира по европейски правила.

Прочетете повече прочетете повече

Институт GATE с ключова роля в новите AI политики на ЕС

Лабораторията за експериментална регулация е първата по рода си в България и една от малкото в ЕС, която позволява реална проверка на ефективността и въздействието на нови AI решения още преди тяхното въвеждане на пазара

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Последни новини

Най-четени