Инфлацията в Турция достигна 24-годишен връх

Реджеп Тайип Ердоган, който се фокусира върху растежа преди парламентарните избори през юни, многократно се е обявявал против по-високите лихвени проценти

Турция
Турция Източник: Depositphotos

Инфлацията в Турция достигна 24-годишен връх през септември, надхвърлящ 83%. Това стана ясно, след като централната банка намали лихвените проценти въпреки рязкото покачване на цените, сочат официалните данни.

 

Създателите на паричната политика на Турция се противопоставят на световната тенденция централните банки да повишават лихвените проценти като част от борбата с инфлацията, тъй като високите лихвени проценти по кредитите охлаждат икономиката и цените.

 

Но президентът Реджеп Тайип Ердоган, който се фокусира върху растежа преди парламентарните избори през юни, многократно се е обявявал против по-високите лихвени проценти, наричайки ги "най-големия си враг".

Централната банка на страната последва неговата философия, като миналия месец понижи основния си лихвен процент от 13% на 12%.

 

Ердоган призова за ново намаляване на лихвите на следващата среща на банката на 20 октомври. Държавната статистическа агенция TUIK съобщи, че потребителските цени през септември са нараснали с 83,45% на годишна база, в сравнение с 80,2% през август.

 

След съобщението турската лира достигна ново рекордно ниско ниво от 18,56 спрямо долара. Но опозиционните лидери и много турци вече не се доверяват на официалните правителствени данни.

Още от "Бизнес и финанси"

НАП: В резултат на изтекла погасителна давност не се погасяват стари задължения за здравни и социални осигуровки, а възм

Темата предизвиква сериозен интерес, особено сред граждани, които дълго време не са плащали осигуровки, били са в чужбина или са натрупали задължения като самоосигуряващи се лица

Прочетете повече прочетете повече

Добри Митрев: Мерки, като тавани на цени и надценки, могат да работят за един много кратък период от време и след това о

Само Северна Корея може да си позволи с един законодателен акт да свали цените, заяви председателят на Българската стопанска камара

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени