ИПИ: За 10 г. хлябът е поскъпнал двойно, инфлацията е 42%

От ИПИ заключават, че надценките и тяхното регулиране не са особено ефективен инструмент за регулирането на цените

Хляб, хлебни и сладкарски изделия
Хляб, хлебни и сладкарски изделия Източник: Zonanews

Инфлацията у нас за последните 10 години, измерена по хармонизирания индекс, който се прилага в целия Европейски съюз, е 42%. При храните обаче е 79%, а специално за хляба - 94%. Това посочва в свой анализ Институтът за пазарна икономика (ИПИ).

 

Хляб
Хляб Източник: Zonanews

Примерът с хляба се дава заради най-голяма държавна намеса. Към средата на 2022 г. цената му е нараснала със 100% спрямо 2015 г. Тогава е въведена нулевата ставка на ДДС за него и има поевтиняване.

 

На този фон въведеният през 2024 г. таван на надценката за хляба няма видим ефект за крайния потребител. За сметка на това отпадането на нулевото ДДС от началото на 2025 г. веднага е довело до ново 30-процентно поскъпване на хляба само между декември 2024 и януари 2025 г., се посочва в анализа.

 

Заключението е, че надценките и тяхното регулиране не са особено ефективен инструмент за регулирането на цените.

Още от "Бизнес и финанси"

Борисов за срещата с бизнеса: Обсъдихме предвидимостта на икономическата политика, условията за растеж и необходимостта

В централата на ГЕРБ проведохме конструктивен разговор с вицепремиера Томислав Дончев, финансовия министър Теменужка Петкова, представители на МФ и работодателските организации, сред които АИКБ, БСК, БТПП, добави той

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков пред президента на ЕЦБ: Еврото е символ на доверието и нашата европейска идентичност

Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард бе категорична, че присъединяването на България към еврозоната ще донесе значителни икономически ползи – по-ниски разходи за бизнеса, повече инвестиции и по-голяма финансова сигурност за страната

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Еврото е стратегически избор за България

Министър-председателят посочи, че България е подготвена във всички аспекти за еврото - като законодателна рамка, логистична подготовка, адаптация на информационните платежни системи, механизмите за защита и информираност на потребителите

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени