Калоян Стайков: Щетите от мораториума са нанесени, обявената помощ само замазва проблема

С решение не може да се отмени законово установено право на Комисията, категоричен е експертът

Калоян Стайков
Калоян Стайков Източник: 3e-news.net

"Не остана заинтересована група, която да не се е обявила против мораториума. Големи потребители, синдикални организации, бизнес организации, енергийните предприятия – всички се обявиха против него. Включително енергийни експерти – и от парламента, и от управляващата коалиция, и от опозицията". Това каза пред БНР икономистът Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт в анализ на последиците от мораториума върху цените на тока. Щетите вече са нанесени, а обявената помощ единствено замазва проблема, категоричен е експертът.

 

"Аз се надявах мораториумът да бъде отхвърлен, защото не е законен. С решение не може да се отмени законово установено право на Комисията (КЕВР, бел. ред.) По същия начин по-предният парламент беше взел решение да ограничи правомощията на изпълнителната власт", заяви Калоян Стайков.

 

По думите му намесата в работата на регулаторни органи е недопустима. Цената на тока е много висока. Бизнесът в България не е подготвен за такива екстремни стойности, отбеляза Стайков.

 

"Процесът на либерализация беше направен по малко странен начин – изглеждаше като предните две либерализационни вълни, но там говорехме за няколко десетки компании, потребители на средно и на високо напрежение. В момента става въпрос за няколкостотин хиляди компании. Нормално е да има сериозни проблеми. Това са малки потребители, в голяма степен те нямат представа как работи този пазар", коментира експертът.

 

Много ВиК дружества не могат да си плащат разходите за ток и това не е проблем от последния месец, той се влачи от години, подчерта още Калоян Стайков.

Още от "Бизнес и финанси"

Лъчезар Борисов: Към днешна дата твърдо само ПП ГЕРБ се замисли за инфлацията

За съжаление моите прогнози се сбъднаха - в резултат на изпуснатата енергийна инфлация се стигна до огромен ръст на цените на храните, стигна се до ръст и рискове в промишлеността

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени