Камала Харис предложи по-малък данък печалба от Байдън

Като президент един от най-важните ми приоритети ще бъде укрепването на американския малък бизнес, каза тя

Доналд Тръмп и Камала Харис
Доналд Тръмп и Камала Харис Източник: Shutterstock

Кандидатката за президент на САЩ от Демократическата партия Камала Харис предложи вчера да се повиши данъчната ставка върху капиталовите печалби за хората, които печелят 1 милион долара или повече, на 28 процента, вместо на 39,6 процента, колкото бе предложил президентът Джо Байдън в проектобюджета си за финансовата 2025 г., предаде Ройтерс.

 

Харис заяви също така пред свои поддръжници на проява в пивоварна в Норт Хемптън, щата Ню Хемпшър, на около 16 км южно от Портсмут, че ще настоява за данъчно облекчение в размер на 50 000 долара за нови малки предприятия, което е 10 пъти повече от сегашното данъчно облекчение.

 

"Като президент един от най-важните ми приоритети ще бъде укрепването на американския малък бизнес", каза Харис. Тя отбеляза, че в малките предприятия работят половината от всички работници в частния сектор в САЩ.

 

Харис заяви, че намаляването на разходите за стартиране на нов бизнес, които се оценяват средно на 40 000 долара, ще помогне на САЩ да постигнат нейната "много амбициозна" цел - до края на първия ѝ мандат да бъдат подадени 25 милиона нови заявления за започване на малък бизнес. По данни на ведомството, което отговаря за малкия бизнес, през 2023 г. са подадени рекордните 5,5 милиона нови заявления.

 

Предложението на Харис за по-ниска горна данъчна ставка върху капиталовите печалби подсказва, че тя иска да се хареса на по-широка група избиратели, отбелязва Ройтерс. Харис стана кандидат на демократите, след като Байдън се оттегли на 21 юли.

 

В плана си за финансовата 2025 г. Байдън предложи да се повиши данъчната ставка върху дългосрочните капиталови печалби - печалбите, получени от продажбата или търговията с активи, държани повече от една година - до 39,6 процента за лицата, които печелят над 1 милион долара годишно, от сегашните ставки, които варират до 20 процента в зависимост от дохода, предаде БТА.

 

 

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени