КЗП няма как да влияе върху ценообразуването, заяви бившият й председател

Според бившия председател на КЗП стока може да бъде върната единствено, ако има някакви дефекти, заяви Димитър Маргаритов

Димитър Маргаритов
Димитър Маргаритов Източник: NOVA

"Проблемът с високите цени на хранителните стоки трябва да се гледа като нещо дългосрочно, което изисква и дългосрочни решения. Оскъпяването може да дойде от различни места – от производителя, през дистрибуторите", коментира бившият председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов по NOVA.

 

По негови думи КЗП няма никаква възможност да влияе върху ценообразуването, тъй като няма подобни правомощия, както и това, че в страната няма таван на цените, и ограничения за надценките.

 

"Ако КЗП трябва да предприеме някакво действие, то трябва да се случи в рамките на действащи кампании за намаление на определени продукти. На терен могат да се проверят две неща – дали процентът на намаление съответства на това, което е обявено. Както и дали има достатъчна наличност на продуктите, спрямо рекламното послание", добави Маргаритов.

 

"От началото на годината ключови суровинни източници поскъпнаха. От средата на 2024 г. се усеща, че хората дават повече пари, когато пазаруват. Това недоволство се натрупва в обществото", посочи той.

 

Според бившия председател на КЗП стока може да бъде върната единствено, ако има някакви дефекти. "Например при онлайн пазаруването за разлика от всички продуктови групи, при които потребителите могат да върнат дадена стока, ако не им хареса, за хранителните продукти това правило не важи", обясни Маргаритов.

Още от "Бизнес и финанси"

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени