Лъчезар Борисов: Инфлационната буря продължава да се разгръща

Значително по-негативни са и прогнозите за износа на стоки, търговския баланс и текущата сметка, пише бившият икономически министър

Лъчезар Борисов
Лъчезар Борисов Източник: МИ

Лъчезар Борисов, бивш министър на икономиката
Фейсбук

По данни на НСИ инфлацията при цените на производител на вътрешния пазар достигна 49,8% на годишна база през месец април. 

Ръст на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 90.5%, в преработващата промишленост - с 28.1%, и в добивната промишленост - с 23.0%.

Спрямо април 2021 г. съществено увеличение на цените в преработващата промишленост е отчетено при: производството на химични продукти - с 51.8%, производството на основни метали - с 45.9%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 41.4%.

Ножицата между цените на производител на вътрешния пазар и на международния пазар става все по-голяма, като годишният ръст на международния пазар е едва 25.8%.

Общият индекс на цените на производител (включващ цените на вътрешния и на международния пазар) през април 2022 г. нараства с 40.2% в сравнение със същия месец на 2021 година.  

Негативните тенденции бяха отчетени и от S&P Global Ratings в доклада от 27.05.2022 г., като прогнозата за българската икономика е драстично по-лоша от тази към обнародвания в началото на месец март Закон за държавния бюджет. 

Според  S&P Global Ratings:
Растежът на икономиката ще бъде 1.6%, а не 4.8%.

Инвестициите в структурата на БВП ще нарастнат с едва 2.2%, а не с 11.7%, както беше предвидено в бюджета. 

Средногодишната инфлация ще бъде 11.5%, а не както беше заложено само 5.6%.

Значително по-негативни са и прогнозите за износа на стоки, търговския баланс и текущата сметка. 

Високата инфлация ще продължи да намалява покупателната способност и ще даде ефект върху потреблението. 

Бизнесът продължава да губи ценова конкурентоспособност и възможност за създаване на добавена стойност. 

Сбъднаха се негативните сценарии от по-ранните макроикономически прогнози за ускоряваща се инфлация и за слаби инвестиции. 

Инфраструктурните проекти остават спрени, а средствата по Плана за възстановяване и устойчивост не достигнаха до бизнеса в първото полугодие на годината.

 

Още от "Бизнес и финанси"

Последни новини

Най-четени