Лъчезар Борисов: Ценовата буря не подмина и услугите

Потребителската инфлация достигна ниво от 17,3% на годишна база през юли

Лъчезар Борисов
Лъчезар Борисов Източник: МИ
След като страната ни отбеляза инфлационен рекорд след кризата през 1996 – 1997 г. на потребителската инфлация и на инфлацията при цени на производител в промишлеността на вътрешния пазар, ценовата буря вече се разразява и в сектора на услугите.
 
Припомням, че потребителската инфлация достигна ниво от 17,3% на годишна база през юли. Цените на производител в промишлеността на вътрешния пазар достигнаха годишен ръст от близо 50%.
 
През тази седмица НСИ обяви и покачването на цените на производител в услугите през второто тримесечие на 2022 г., спрямо същия период на предходната година, като най-съществен е ръстът при:
• Товарен автомобилен транспорт – 18.22%.
• Морски транспорт – 16.11%.
• Складиране и съхранение на товари – 12.11%.
• Обработка на товари – 21.7%.
• Куриерски услуги – 13.5%.
• Дейности в областта на информационните технологии – 7,71%.
• Рекламна дейност и проучване на пазари – 10.61%.
• Дейности по охрана и разследване – 6.86%.
 

Още от "Бизнес и финанси"

Определени са ставките по десет интервенции за обвързано подпомагане за животни за Кампания 2025

Одобрените нива на подпомагане са съобразно определените индикативни ставки в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. за Кампания 2025

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова към Асен Василев: 11 месеца кабинетът "Желязков" поправя грешки от последните 4 г.

Имало е картечница, тя е била използвана, но не от нас, каза още финансовият министър, по повод думите на Мартин Димитров, че правителството било като "луд с картечница"

Прочетете повече прочетете повече

Парламентът отхвърли искането за изслушване на финансовия министър във връзка с публикации за парична гаранция за заем з

Не се прие искането на Йордан Цонев и Станислав Анастасов от ДПС-Ново начало точка първа за днес да бъде законопроект за закриване на Комисията за противодействие на корупцията.

Прочетете повече прочетете повече

Проекти за къси вериги на доставка обединяват 444 земеделски стопани

Подадени са общо 27 заявления за подпомагане от признати групи и организации на производителите, както и от други обединения на земеделски стопани. Те са със заявена финансова помощ в размер на над 5 650 000 евро, при определен бюджет за приема в размер на 9 500 000 евро

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени