„Вероятно през 2022 г. ще имаме достатъчно дълъг период с инфлация, но не бива да очакваме, че тя ще бъде катастрофална. По-скоро ще бъде поносима. В частния сектор доходите се определят от търсене и предлагане, в публичния сектор е по-сложно, защото има калинки, но последните години и в двата сектора доходите растат. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян в студиото на NOVA.
По думите му, ще има инфлация и на цената на труда. Той съветва за потребителското кредитиране - да е малко, да се върне в рамките на три месеца, за младите, че могат да си позволят да загубят малко, пенсионерите - да са внимателни и да си балансират доходите спрямо прихода. Хампарцумян направи препратка, че всички си спомнят за инфлацията от Виденовата зима, но е категоричен, че няма да е такава и можем да се справим. "Поне за една част от годината инфлацията ще бъде проблем, но няма да стигнем до хиперинфлация като от Виденовата зима. В целия свят тя представлява загриженост, с която обаче има начин да се справим", коментира той.
В банките парите ще стават по малко, днешните 1000 лв. могат да купят по-малко неща, хората с много пари ще трябва да правят избор - да отидат на Малдивите или да си топлят басейна вкъщи, посочи банкерът. Хампарцумян не съветва да се инвестира в имущество - само ако има нужда и хората са сигурни, че могат да се справят с изплащане.
Покупката на жилище е спекулация, може да се окаже грешна стратегия. При спекулация - ако не излязат сметките, балонът се пука, но се поема риск, посочи още той. Имотен балон в България няма, но има предпоставки - той ще стане, ако много хора решат да купуват жилища за спекулация и ако продължи поскъпването на жилища.
Търсенето е оправдано, търсят се крайградски имоти, по-големи жилища, поясни Левон Хампарцумян. Той е от поддръжниците на еврото - да бъдем част от еврозоната би било едно предизвикателство, каза в заключение експертът.