Левовете в евро: цените в големите вериги са вече с двойно обозначение

Мярката е част от подготовката ни за предстоящото влизане на България в еврозоната

Цени в лева и евро
Цени в лева и евро Източник: БГНЕС

От днес в някои от големите вериги магазини цените вече са обозначени не само в левове, но и в евро, съобщи БГНЕС. Това е част от подготовката за приемането на еврото, което се очаква да стане от 1 януари 2026 г. Но за да се стигне до това България трябва да получи положителен конвергентен доклад, който ще излезе на 4 юни.

 

В един от големите магазини в центъра на София може да си купите картофи за 1.99 лв. Под тази цена е посочена и цената в евро, която е 1.02 евро. Простата проверка показва, че те са сметнати по фиксирания курс на лева спрямо еврото и няма никакво завишение на цените.

Още от "Бизнес и финанси"

Депутатите приеха удължителния закон за бюджета

Бе гласувана и идеята на Делян Добрев от ГЕРБ-СДС правителството да издаде държавни гаранции за финансиране на разширяването на газопреносната инфраструктура във връзка с реализацията на Вертикалния газов коридор

Прочетете повече прочетете повече

БНБ: До 89% от левовете в обращение в началото на 2025 г. вече са изтеглени

Евробанкнотите и евромонетите в обращение (нетна емисия, представляваща разлика между изтеглените от и внесените в БНБ евробанкноти и евромонети, бел. ред.) към днешна дата са на обща стойност над 8.0 млрд. евро

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени