Министър Дилов в НС: Осъществяваме превантивен контрол на търговски обекти по отношение обозначаването на цените

Само за периода 29 май до 01 юни 2025 г. КЗП е извършила над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти

Министър Петър Дилов
Министър Петър Дилов Източник: Пресцентър на МИИ

Законът за защита на потребителите съдържа изисквания по отношение на обозначаването на цените на стоките и услугите, като предвижда, че цената на стоката трябва да бъде посочена в лева, като нормативната уредба не изключва изрично възможността за допълнително, ориентировъчно или референтно обозначаване на цените в друга валута, включително в евро. Това обяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, по време на парламентарен контрол на въпрос по отношение на практиката на големите търговски вериги и на мобилните оператори да сочат цените на стоките и услугите едновременно в лева и в евро.

 

Министър Дилов изтъкна, че при настоящата правна уредба търговците са длъжни винаги да обявяват основната цена в лева като официална парична единица. По думите му съгласно разпоредбите на закона, продажната цена и цената за единица мярка на стоките и услугите трябва да са предварително поставени на видно място в непосредствена близост до стоките, да бъдат недвусмислени, лесно разбираеми, ясно и четливо изписани, и да не въвеждат потребителя в заблуждение.

 

"Двойното обозначение не е спекула, каза Дилов. Основното изискване в този случай е да се спазва принципът на яснота и прозрачност, като потребителите имат възможност за извършване на плащане само в лева", допълни той.

 

Икономическият министър информира, че в периода от 29 май до 01 юни 2025 г., включително, Комисията за защита на потребителите (КЗП) е осъществила превантивен контрол на търговски обекти по отношение обозначаването на цените, включително и за наличието на цени във валути различни от левове, като евро и други разплащателни средства на държави-членки на Европейския съюз. "Извършени са над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти. При проверките е установено, че всички продукти, които се предлагат за продажба на потребители, са обозначени с крайни продажни цени в лева съгласно приложимото законодателство", подчерта той.

 

По неговите думи констатирано е, че някои търговски вериги, са стартирали двойно обозначаване на цените - едновременно в левове и в евро, като плащанията на каса се извършват в левове съгласно обявената цена. Дилов бе категоричен, че в тези случаи, при изчисляването на цените в евро на база цената в лева е използван фиксираният курс в страната – 1,95583 лв. за евро.

 

Министърът на икономиката и индустрията увери, че КЗП е предприело всички действия за защита на потребителите и за преустановяване на нарушения на законодателството.

 

Той посочи, че правителството и регулаторите вече работят паралелно по различни направления. "На този етап имаме много добро взаимодействие между контролните механизми, които са в НАП, КЗП и КЗК. "Един от основните акценти е и меморандумът между бизнеса и държавата, който ще обхване обучения и информираност на служителите в търговски обекти", заяви министърът.

 

 

Още от "Бизнес и финанси"

Агенция Fitch Ratings потвърди кредитния рейтинг на България със стабилна перспектива

Като фактори, които потенциално могат да доведат до понижение на рейтинга, са отбелязани натрупването на макроикономически дисбаланси или забавяне на икономическия растеж, например в резултат на неблагоприятни политически събития, които биха затруднили провеждането на реформи

Прочетете повече прочетете повече

INSAIT представи днес ново поколение изкуствен интелект: прецизни модели за бизнеса и обновен чат BgGPT за всеки

Технологията е от стратегическо значение за суверенитета на България в изкуствения интелект, а BgGPT вече разпознава глас и изображения и може да бъде свален като приложение за телефона

Прочетете повече прочетете повече

Шоурум на Hyundai отвори врати във Враца

Кметът Калин Каменов поздрави екипа за реализираната инвестиция и им пожела успех, като отбеляза, че подобни инициативи имат значение за развитието на местната икономика и за разширяването на възможностите пред жителите на града

Прочетете повече прочетете повече

Бойко Борисов: Имаме три ясни цели – по-високи пенсии, по-силна икономика и по-активни граждани

Днес на среща с Българската асоциация на дружествата за доброволно пенсионно осигуряване обсъдихме как можем да продължим реформата, съобщи лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Служебното управление тегли нов дълг от 150 млн. евро – общият заем достигна 900 млн. от началото на годината

Вусловията на удължителен бюджет МС може да поема държавен дълг за рефинансиране на дълга в обръщение до размера на годишните погашения по държавния дълг, поет до началото на съответната бюджетна година

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени