Над 700 млн. лева вече са достигнали до българските компании по антикризисни мерки

Договорени са още 300 млн. лв. по процедурите в подкрепа на предприятията

Лъчезар Борисов
Лъчезар Борисов Източник: МС

Над 700 млн. лв. вече са достигнали до българските предприятия и физически лица по антикризисни мерки, изпълнявани само от Министерството на икономиката. Това заяви министърът на икономиката Лъчезар Борисов на онлайн дискусия организирана от Обединени Бизнес Клубове, на тема: "Финанси и пазари за МСП по време на и след кризата Covid-19".


Министър Борисов коментира, че политиката на правителството по време на кризата  е насочена към въздействие върху всички фактори на икономическия растеж – потребление, държавни разходи, инвестиции и мерки за насърчаване на износа. Неслучайно България вече е член на валутно-курсовия механизъм ERM II и на банковия съюз. "Страната ни има едни от най-либералните мерки спрямо бизнеса, от днес вече и заведенията работят", каза още той.


Борисов посочи че са изплатени средства по процедурите за микро и малки предприятия - над 190 млн. лева към близо 24 хил. предприятия, за транспортния сектор, за МСП от туристическия сектор. По съвместната процедура с НАП над 52 млн. лв. са достигнали до затворения бизнес, по която изплащането на оборотен капитал ще продължи и през този месец, както и други средства от бюджета на Министерството на икономиката, свързани с Националния иновационен фонд, ИКТ ваучери и Закона за насърчаване на инвестициите.


"Само по мерките изпълнявани чрез ББР над 340 млн. лв. са гарантираните вече кредити по двете гаранционни програми на Банката за физически лица и фирми", поясни Борисов. Той изтъкна, че се подготвя удължаване на програмата за физическите лица, като ще бъдат  отпуснати още 100 млн. лв. за безлихвени кредити за служители в неплатен отпуск или такива, които са изгубили работата си заради пандемията, като  по този начин ще се отговори на нуждата от увеличаване на средствата по програмата, предвид продължаващото активно търсене на безлихвени заеми пред търговските банки-партньори.


По думите му са договорени още 300 млн. лв. по процедурите в подкрепа на средни предприятия и за подобряване на производствения капацитет в МСП, по които вече тече сключване на административните договори и след отчитане се преминава към плащане на целия размер на одобрената безвъзмездна финансова помощ по проектите. По процедурата за средни предприятия вече са осигурили увеличаване на бюджета, за да бъде възможно финансирането на всички 1 703 броя одобрени проектни предложения, вкл. 418 бр. резервни кандидати от резервните списъци за над 233млн.лв. Икономическият министър подчерта, че продължава и приема на проектни предложения по процедура за оборотен капитал в  подкрепа на малки предприятия с оборот над 500 000 лв. по ОПИК с бюджет над 78 млн. лв.

Още от "Бизнес и финанси"

Служебното управление тегли нов дълг от 150 млн. евро – общият заем достигна 900 млн. от началото на годината

Вусловията на удължителен бюджет МС може да поема държавен дълг за рефинансиране на дълга в обръщение до размера на годишните погашения по държавния дълг, поет до началото на съответната бюджетна година

Прочетете повече прочетете повече

Депутатите приеха удължителния закон за бюджета

Бе гласувана и идеята на Делян Добрев от ГЕРБ-СДС правителството да издаде държавни гаранции за финансиране на разширяването на газопреносната инфраструктура във връзка с реализацията на Вертикалния газов коридор

Прочетете повече прочетете повече

БНБ: До 89% от левовете в обращение в началото на 2025 г. вече са изтеглени

Евробанкнотите и евромонетите в обращение (нетна емисия, представляваща разлика между изтеглените от и внесените в БНБ евробанкноти и евромонети, бел. ред.) към днешна дата са на обща стойност над 8.0 млрд. евро

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени