Националната агенция за приходите (НАП) призова всички инфлуенсъри за деклалират доходите си, уточнявайки дебело, че добре ѝ е известно кой точно представител на тази "професия" получава съответните доходи от нея. "Тези данни се подават периодично от онлайн платформи, куриерски фирми и други", казва финансовият орган. А че той категорично счита инфлуенсърската дейност за поминък, личи от специална брошура, озаглавена "Професия инфлуенсър – данъци и осигуряване".
Насоки за декларирането се дават и в "Облагане на доходи от продажби в социалните мрежи и онлайн платформи". В тях може да се види, че агенцията блести и с определение за тия нови професии: "Инфлуенсърите, влогъри, блогъри, други създатели на съдържание са популярни личности в интернет, експерти в дадена област, лидери на мнение и други, които използват своята известност, многобройна аудитория/последователи и познания, за да формират и/или влияят на общественото мнение. Те създават съдържание – видео, снимки, текст в социалните мрежи, YouTube, блогове и др., рекламират или изграждат добър имидж на даден продукт, услуга, организация и т.н., за което получават заплащане".
Съобразно вида на получените суми, декларирането става по няколко начина. В Приложение №2 на данъчната декларация – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец; в Приложение №3 – за доходи от друга стопанска дейност, в което се вписват авторски и лицензионни възнаграждения; при продажба през социалните мрежи на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение №5.
"Това инфлуенсърите и продаващите стоки и услуги във Facebook, Instagram или TikTok могат да направят изцяло онлайн през електронната услуга за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или с квалифициран електронен подпис (КЕП) в е-Портала на приходната агенция", уточнява агенцията.