НАП премества контрола върху рисковите стоки във вътрешността на страната след влизането в Шенген

Нивото на контрол няма да бъде занижено, увери Румен Спецов

Национална агенция за приходите (НАП)
Национална агенция за приходите (НАП) Източник: Zonanews

Националната агенция за приходите (НАП) реорганизира контролната си дейност след влизането на България в сухопътното Шенгенско пространство, като измества проверките на стоките с висок фискален риск от граничните пунктове към вътрешността на страната.

 

Изпълнителният директор на НАП Румен Спецов направи това важно изявление по време на символичното вдигане на граничната бариера на ГКПП "Кулата". На събитието присъстваха министър-председателят Димитър Главчев, министрите на туризма Евтим Милошев и на регионалното развитие и благоустройство Виолета Коритарова, както и ръководителите на Агенция "Митници" и "Гранична полиция".

 

"НАП продължава да изпълнява контролните си функции. Това, че колегите няма да са на граничните пунктове, а ще бъдат във вътрешността на страната по никакъв начин няма да понижи нивото на сигурност и ефективност на проверките", заяви Спецов.

 

Агенцията ще разполага с мобилни офиси с достъп до централната база данни, което ще позволява следене на рисковите стоки в реално време. Важно е да се отбележи, че промяната в организацията няма да засегне числения състав на служителите - те ще бъдат преразпределени на географски принцип от граничните зони към вътрешността на страната.

 

"Приемането ни в Шенген е исторически момент и събитие за нашата страна. Но това по никакъв начин няма да занижи контролната функция на органите по приходите, дори напротив", подчерта Спецов.

 

От 1 януари 2025 година влиза в сила нова заповед на министъра на финансите, която актуализира Списъка на стоките с висок фискален риск според Комбинираната номенклатура на Европейския съюз за 2024 година.

 

Системата за задължително предварително деклариране на стоки с висок фискален риск беше въведена на етапи през последната година. От 1 октомври 2023 година започна задължителното подаване на данни за превози между България и други държави от Европейския съюз. От 3 януари 2024 година системата обхвана и превозите от трети страни към България, както и вътрешните превози в страната.

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени