НАП премества контрола върху рисковите стоки във вътрешността на страната след влизането в Шенген

Нивото на контрол няма да бъде занижено, увери Румен Спецов

Национална агенция за приходите (НАП)
Национална агенция за приходите (НАП) Източник: Zonanews

Националната агенция за приходите (НАП) реорганизира контролната си дейност след влизането на България в сухопътното Шенгенско пространство, като измества проверките на стоките с висок фискален риск от граничните пунктове към вътрешността на страната.

 

Изпълнителният директор на НАП Румен Спецов направи това важно изявление по време на символичното вдигане на граничната бариера на ГКПП "Кулата". На събитието присъстваха министър-председателят Димитър Главчев, министрите на туризма Евтим Милошев и на регионалното развитие и благоустройство Виолета Коритарова, както и ръководителите на Агенция "Митници" и "Гранична полиция".

 

"НАП продължава да изпълнява контролните си функции. Това, че колегите няма да са на граничните пунктове, а ще бъдат във вътрешността на страната по никакъв начин няма да понижи нивото на сигурност и ефективност на проверките", заяви Спецов.

 

Агенцията ще разполага с мобилни офиси с достъп до централната база данни, което ще позволява следене на рисковите стоки в реално време. Важно е да се отбележи, че промяната в организацията няма да засегне числения състав на служителите - те ще бъдат преразпределени на географски принцип от граничните зони към вътрешността на страната.

 

"Приемането ни в Шенген е исторически момент и събитие за нашата страна. Но това по никакъв начин няма да занижи контролната функция на органите по приходите, дори напротив", подчерта Спецов.

 

От 1 януари 2025 година влиза в сила нова заповед на министъра на финансите, която актуализира Списъка на стоките с висок фискален риск според Комбинираната номенклатура на Европейския съюз за 2024 година.

 

Системата за задължително предварително деклариране на стоки с висок фискален риск беше въведена на етапи през последната година. От 1 октомври 2023 година започна задължителното подаване на данни за превози между България и други държави от Европейския съюз. От 3 януари 2024 година системата обхвана и превозите от трети страни към България, както и вътрешните превози в страната.

Още от "Бизнес и финанси"

МФ прогнозира дефицит от около 6,1 млрд. лв. в края на 2024-та - 3% от прогнозния БВП

Окончателните данни ще са ясни в края на януари, като очакванията са дефицитът да остане в рамките на референтната стойност в Пакта за стабилност и растеж от 3 на сто от прогнозния БВП

Прочетете повече прочетете повече

До 31 март 2025 г. 10-те най-големи общини в страната могат да кандидатстват с конкретни проекти по Програма "Развитие н

Подкрепа могат да получат мерки за подобряване състоянието на пътна инфраструктура, функционални връзки и пътна безопасност, както и на зелена градска инфраструктура и сигурност в обществени пространства

Прочетете повече прочетете повече

КЕВР утвърди средно увеличение с 8,42% на цената на тока за бита от началото на годината

Комисията трябва да намери най-добрия баланс по цялата верига - от производител, през пренос и разпределение, до крайните потребители, заяви в края на старата година председателят на КЕВР Иван Иванов

Прочетете повече прочетете повече

Новата 2025 г. може да донесе паритет на еврото и долара, прогнозират експерти

Поради "червената вълна" в САЩ, където републиканците, включително Тръмп, заеха важни постове в Конгреса, доларовият индекс, отразяващ стойността на долара спрямо кошница от други валути, се изкачи до най-високото си ниво от година насам

Прочетете повече прочетете повече

МИГ са договорили над 2 хил. проекта за развитие на малките населени места

Остатъчният бюджет към момента е 38,8 млн. лева, от които 34,9 млн. лева от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, и се очаква да бъде договорен и усвоен до края на 2025 г. 

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени