Народните представители решиха да не удължават нулевата ставка за хляба и брашното

От парламентарната група на ГЕРБ-СДС заявиха, че без да има яснота дали ще има редовно правителство "не могат и не следва да бъдат правени каквито и да било предложения за данъчни облекчения"

Хляб
Хляб Източник: Zonanews

Комисията по бюджет и финанси отхвърли предложенията за намаляване на данък добавена стойност за лекарствата и удължаването на нулевата ставка на хляба и брашното. Предложенията бяха направени от парламентарната група на "БСП-Обединена левица".

 

В мотивите към първия законопроект, касаещ ДДС-то на хляба и брашното, от левицата заявиха в комисия, че ако ставката на хляба от нулева се върне към стандартното равнище от 20%, то това ще доведе до увеличение в цените на крайната цена на хляба с между 20 - 30%.

 

Те посочват, че това ще засегне пряко пенсионерите и социално слабите хора в страната. От "ДПС-Ново начало" направиха предложение да бъде направена законодателна промяна, ставката за хляба и брашното да остане на 0% за постоянно. При гласуването обаче 9 бяха "за", нямаше гласували "против", а 11 се въздържаха.

 

Ефектът за бюджета от нулевата ставка на хляба и брашното е в размер на 94 млн. лева. Другото предложение на "БСП-Обединена левица" предвиждаше ставката за лекарствата да бъде фиксирана от 20% на 9%. От левицата посочват, че цените на медикаментите у нас са на един от най-високите нива. Промените обаче не бяха приети, след като 10 бяха "за", нямаше гласували "против", а 10 се въздържаха.

 

От парламентарната група на ГЕРБ-СДС заявиха, че без да има яснота дали ще има редовно правителство "не могат и не следва да бъдат правени каквито и да било предложения за данъчни облекчения". Теменужка Петкова обясни, че все още няма яснота каква ще бъде рамката на бюджета за 2025 година. Тя поясни, че от първата политическа сила имат свои предложения за данъчни облекчения, но смятат, че те трябва да бъдат представени в по-подходящ момент.

 

От ГЕРБ-СДС заявиха, че ще се въздържат при гласуването на всички предложени данъчни облекчения. Ефектът върху държавния бюджет от 9% ставка на лекарства е в размер 126 млн. лева.

Още от "Бизнес и финанси"

Мултифондовият модел ще осигури огромен паричен ресурс в българската икономика и ще подпомогне увеличаването на пенсиите

Въвеждането на мултифондовия модел във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване е на база на препоръка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие", каза министърът на финансите Теменужка Петкова

Прочетете повече прочетете повече

Семинар по интелектуална собственост за стартъпи ще се проведе на 19 февруари 2026 г.

По време на събитието експерти на СОИС и Патентно ведомство ще представят полезни презентации, а представители на успешни стартъпи ще споделят практически насоки и примери от реалната бизнес практика

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Оставяме значителен ресурс във фонда и в ББР за саниране на жилищата на българските граждани

Министър Станков подчерта, че при подготовката на програмата за саниране на еднофамилните жилищни сгради, правителството разчита най-много на местната власт

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени