Народните представители започват обсъждане на Бюджет 2024

Бюджетът включва приходи от 77,6 милиарда лева и разходи от 83,8 милиарда лева

Министерство на финансите
Министерство на финансите Източник: Zonanews

Очаква се днес да започнат обсъжданията на проектобюджет 2024 между различните групи в парламента. Най-важният финансов закон за догодина беше представен от финансовия министър в края на миналата седмица. Той предвижда икономиката ни да нарасне с над 3%, със средногодишна инфлация от 4,8 на сто. 

 

Бюджетът включва приходи от 77,6 милиарда лева и разходи от 83,8 милиарда лева. Така дупката в бюджета остава в рамките на 3%. Критиките на опозиционните партии се насочиха към твърде оптимистичната прогноза за развитие на икономиката ни.

 

Ако тя не се изпълни, в хазната няма да постъпят и нужните приходи, за да може да се покриват харчовете. Обявиха се и срещу планираното вдигане на данък "Сгради". Срещу това застанаха и от ГЕРБ, въпреки че са част от управленската некоалиция.

 

И ГЕРБ, и ДПС поставиха като условие за подкрепа на бюджета там изрично да бъде разписано кои точно инфраструктурни проекти за кои общини ще бъдат финансирани. Капиталовата програма на финансовото министерство за догодина предвижда 12 милиарда лева за инфраструктурни проекти.

Още от "Бизнес и финанси"

ГЕРБ внесе жалба в Конституционния съд срещу Бюджет 2026 (ВИДЕО)

Основните ни критики се съдържат в това, че така съставен законопроектът за Държавния бюджет, който вече е обнародван в Държавен вестник е съставен в противоречие с устройствения закон за управление на публичните финанси

Прочетете повече прочетете повече

Плаж, който не излиза солено? Да, има го – ела на безплатната зона "Черноморско пиво" в Созопол и Златни Пясъци

Родена от любовта към лятото и морето, новата марка носи душата на Черноморието, благодарение на своята специална съставка. Солните кристали от Черноморски солници придават на пивото плътен, мек и балансиран вкус

Прочетете повече прочетете повече

Бюрото по труда в Русе призовава търсещите работа да бъдат внимателни при приемане на атрактивни оферти

Посетителите на Бюрото по труда ще могат да получат практически съвети как да разпознават съмнителни предложения за работа и как да се предпазят от измами

Прочетете повече прочетете повече

НСИ: Инфлацията у нас се забавя, но усещането на хората за поскъпване остава силно

Според зам.-председателя на НСИ най-сериозно поскъпване през последните две години и половина се наблюдава при ресторантите, хотелите и услугите, свързани с настаняване

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени