НОИ реши да индексира с 11% пенсиите от 1 юли

На гласуването всички, с изключение на Асоциацията на индустриалния капитал в България, гласуваха в подкрепа на това решение

Национален осигурителен институт (НОИ)
Национален осигурителен институт (НОИ) Източник: Zonanews

Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) прие решение осъвременяването на пенсиите от 1 юли 2024 г. да бъде с 11 процента. Това стана по предложение на министъра на труда и социалната политика и член на Надзорния съвет Ивайло Иванов.

 

Този процент бе заложен в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г., като размерът на предвидените средства за осъвременяване на пенсиите от 1 юли е 1 110,7 млн. лв.

 

При обсъждане на решението бе подчертана необходимостта да се отчитат законово определените функции и независимостта на членовете на Надзорния съвет при вземане на решения.

 

На гласуването всички, с изключение на Асоциацията на индустриалния капитал в България, гласуваха в подкрепа на това решение. От работодателската организация гласуваха с "въздържали се", но без да предлагат актуализацията да е 10% по швейцарското правило.

 

На същото заседание за нов председател на Надзорния съвет на НОИ бе избрана Мария Минчева, представител на Българска стопанска камара.

 

Съгласно разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване председателството на Надзорния съвет на НОИ е с мандат една година и се предава на ротационен принцип между трите страни, участващи в него – изпълнителна власт, работодателски организации и синдикати.

 

Като представител на изпълнителната власт на поста заместник-председател на съвета застава Калина Петкова от Министерството на труда и социалната политика, заместник-председател от квотата на синдикатите остава Ася Гонева - Конфедерация на независимите синдикати в България.

 

Нови представители на държавата в Надзорния съвет на НОИ освен социалния министър Ивайло Иванов са и Светозар Василев, главен секретар на Министерството на труда и социалната политика, и Желяз Енев, директор на дирекция "Икономическа политика" в Министерството на икономиката и индустрията.

Още от "Бизнес и финанси"

Владислав Горанов: Фискалният дисбаланс не е резултат от краткосрочни решения, а от политики, натрупвани след 2021 г.

Опита се да разкаже една история, че чрез разходи на бюджета обществото може да стане по-богато, заяви Горанов, визирайки политиката на бившия финансов министър Асен Василев

Прочетете повече прочетете повече

ЕК: Имате 6 месеца да си стегнете финансите, иначе ще се наложи вдигане на данъци и осигуровки

Процедурата се задейства от Европейската комисия по смисъла на Пакта за стабилност и растеж при два основни случая - ако бюджетният дефицит на страната надхвърли 3% от БВП и държавният дълг премине границата от 60% от БВП и не намалява с бързи темпове

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени