"До 10-о число на всеки месец подаваме прогнозна цена за газа за следващия месец. Тази цена зависи от движенията на борсовите котировки през първите десет дни на месеца. За формирането на тази цена използваме формула и механизъм, който е одобрен и не можем да си правим експерименти с това какво искаме".
Това заяви в студиото на NOVA председателят на Съвета на директорите на "Булгаргаз" Иван Топчийски в отговор на въпрос защо компанията поиска поскъпване на синьото гориво с близо 60 процента.
Това заявление на шефа на "Булгаргаз" напълно демаскира глупавите твърдения на Кирил Петков отпреди няколко седмици, че в момента, в който ПП сложат техен човек начело и сменят борда на държавното дружетво, то всичко ще тръгне по мед и масло с цените на синьото гориво.
Подобни твърдения на министър-председателя показват, че той е напълно бос по важните въпроси, свързани с пазарната икономика в България, с международните финансови и стопански фактори, с бизнеса, с финансите, с държавните дружества, с ценообразуването, с всичко! Това е много опасно, защото инсталирането на такъв неподготвен и откровено неук човек (не само в сферата на правописа, правоговора и българския език) начело на държавата е истинска заплаха за нацията и страната ни.
По думите на Иван Топочийски в края на месеца ще има коригиращи данни. "Това е прогнозна, а не крайна цена. За високите прогнозни стойности повлияха екстремните нива на индексът на борсата в Нидерландия, който е основен компонент по един от договорите", уточни той.
"За потребителите на "Топлофикация" има мораториум до 31 март", подчерта Топчийски в отговор на въпроса как евентуално увеличение с 58 на сто ще се отрази на цената на парното.
"Трудно е да се направи преценка с колко ще се увеличи цената на парното и мисля, че пазарите се успокояват и към края на месеца ще видим по нормални стойности, за да може повишението да е по-нормално. Нека не забравяме, че сме и в края на отоплителния сезон".
По отношение на преговорите с "Газпром" заради изтичащия договор, той беше категоричен, че няма място за притеснения. В идеалния вариант те би трябвало да започнат в средата на април, защото в средата на годината започвали търговете за капацитет.
"Има вариант и от руската страна да спрат доставките, има вариант и при решение на ЕС да не се сключват договори", обясни Топчийски.