НСИ: Доходите на българина растат на годишна база

Справка в НСИ показва, че през третото тримесечие на 2023 г. доходът е бил 2874 лв. и е нараснал с 22,5 на сто спрямо същото тримесечие на 2022 г.

Български левове, пари
Български левове, пари Източник: Zonanews

Тримесечният общ доход средно на човек от домакинство през третото тримесечие на 2024 г. е 3351 лв. и нараства с 16,6 на сто спрямо същия период на 2023 година. Общия разход е бил 3153 лв. с ръст от 16,2 на сто на годишна база. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

 

Справка в НСИ показва, че през третото тримесечие на 2023 г. доходът е бил 2874 лв. и е нараснал с 22,5 на сто спрямо същото тримесечие на 2022 г., а разходът е бил 2714 лв. и се е увеличил с 21,2 на сто спрямо същия период на предходната година.

 

В структурата на общия доход с най-висок относителен дял е доходът от работна заплата (54,6 на сто), следван от доходите от пенсии (30,3 на сто) и от самостоятелна заетост (7,9 на сто). Спрямо третото тримесечие на 2023 г. относителният дял на дохода от самостоятелна заетост се увеличава с 1,6 процентни пункта, а на работната заплата – с 0,2 процентни пункта. Делът на доходите от пенсии намалява с 0,6 процентни пункта.

 

Разпределението в структурата на общия доход през третото тримесечие на миналата година е бил съответно: с най-висок относителен дял е доходът от работна заплата (54,4 на сто), следван от доходите от пенсии (30,9 на сто) и от самостоятелна заетост (6,3 на сто).

 

Спрямо третото тримесечие на 2022 г. относителният дял на дохода от работна заплата се е увеличил с 1,1 процентни пункта, а доходът от самостоятелна заетост – с 1,4 процентни пункта. Делът на доходите от пенсии е намалял с 3,3 процентни пункта, показва справка в НСИ.

 

В структурата на общия разход през третото тримесечие на тази година с най-голям относителен дял са разходите за храна и безалкохолни напитки (28 на сто), следвани от разходите за жилище (15,4 на сто), за данъци и социални осигуровки (13,3 на сто) и за транспорт и съобщения (11 на сто).

 

Справка в НСИ показва, че през третото тримесечие на 2023 г. структурата на разходите е без промяна по пера, но с различен дял – съответно: храна и безалкохолни напитки (28,7 на сто), следвани от разходите за жилище (16,1 на сто), данъци и социални осигуровки (12,7 на сто) и транспорт и съобщения (11,5 на сто).

Още от "Бизнес и финанси"

Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за нас

Анализът аргументира, че приемането на еврото представлява не само стабилизиращ фактор, но и стратегическа необходимост на фона на засилващата се геополитическа и финансова фрагментация

Прочетете повече прочетете повече

Европейската комисия одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България

От НПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност

Прочетете повече прочетете повече

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

КЕВР обяви има ли увеличение на цените на тока и топлинната енергия за юли

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2.58%

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени