Община Враца е партньор по проект за индустриализация на кафявите площи

Проектът се изпълнява с участието на 16 партньори от 7 държави

Община Враца е партньор по проект за индустриализация на кафявите площи
Община Враца е партньор по проект за индустриализация на кафявите площи Източник: Община Враца
Община Враца е партньор по проект № DRP0200087 "ReInd-BBG - Индустриализация на кафявите площи - по-добра, отколкото принципа за зелените зони", изпълняван по Програма за транснационално сътрудничество ИНТЕРРЕГ VI-Б "Дунавски регион" 2021-2027 г.
 
Основната цел на проекта е да подобри институционалния капацитет на публичните власти и заинтересованите страни в Дунавския регион и да намали социално-икономическата и административна фрагментация в процесите на пространствена, икономическа и екологична трансформация, чрез териториални демонстрации на подлежащите на реиндустриализация кафяви зони.
 
Община Враца е партньор по проект за индустриализация на кафявите площи
Община Враца е партньор по проект за индустриализация на кафявите площи Източник: Община Враца
Съживяването на съществуващи изоставени кафяви зони намалява изграждането на нови такива в зелени пространства и съответно избягва новото използване на земята, запечатването на почвата и по-нататъшната загуба на биоразнообразие в Дунавския басейн.
 
Дейностите, изпълнени до момента включват:
- Участие на екипа за управление на проекта в първата партньорска среща в гр. Любляна, Словения, която беше насочена към изграждане на капацитет, споделяне на добри практики и планиране на последващи дейности.
- Организиране и провеждане на Ден на отворените врати на кафявите зони с пилотна локация Студентският град на Враца. Събитието беше свързано с представяне на целевата за проекта от българска страна кафява зона и обсъждане на възможностите за бъдещото развитие и функционалности на пространството.
- Участие на екипа за управление на проекта в 13-ти годишен форум на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, който включваше интерактивни дискусии в осем работни сесии, фокусирани върху решения и добри практики в области като изменението на климата, водата и екологията и устойчивата икономика.
 
Проектът се изпълнява с участието на 16 партньори от 7 държави. От българска страна, освен Община Враца, партньор е още Търговско-промишлена палата – Враца.
 
Проектът е с продължителност от 30 месеца до м. юни 2026 г. и общ бюджет в размер на 2 398 800.00 евро.

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени