Цените на жилищата в София са нараснали над 2,6 пъти за период от девет години и три месеца. Къщите и апартаментите в столицата са поскъпнали с над 168% спрямо 2015 г., показват данни на Националния статистически институт към края на първото тримесечие на годината.
Това нарежда София на първо място сред големите градове в страната с над 120 хил. жители в класация за поскъпване на имотите.
Цените на апартаментите ново строителство в София през първото тримесечие на годината са с над 146% по-високи спрямо 2015 г., показват данните на НСИ. При съществуващите апартаменти поскъпването за същия период е по-голямо – със 181%. Така столицата държи първото място по поскъпване и на старите жилища и е на второ място по повишение на цените на новите.
Данните за такъв дълъг период от време показват, че в София има сериозно търсене както на ново строителство, така и на съществуващи къщи и апартаменти.
На второ място в класацията е Русе с общо повишение на цените със 148% за девет години и три месеца. От НСИ не са дали данни за поскъпването на новото строителство в крайдунавския град, но при съществуващите жилища повишението на цените за периода е със 154%.
На трето място сред шестте най-големи града в страната се класира Варна със 146% общо повишение на цените на имотите за период от девет години и три месеца. В морската столица повишението на цените на новото строителство за периода е с 123%, а старите жилища са поскъпнали със 160%.
В тези данни не влизат сделки в курортите край Варна. Пловдив остава на четвърто място по поскъпване на къщите и апартаментите за периода от 2015 г. насам, пише "Труд". Повишението на цените на апартаментите и къщите в Пловдив и във Варна за дълъг период от време е почти идентично. И в Пловдив, и във Варна има значителна разлика при повишението на цените на новото строителство и старите апартаменти за период от девет години и три месеца.
В Пловдив ръстът на цените на новите къщи и апартаменти е с близо 118%, а съществуващите жилища са поскъпнали значително повече – със 161%. При новото строителство движението на цените много зависи от това какви нови сгради излизат на пазара – в кой квартал се намират, както и от типа строителство, дали е луксозен затворен комплекс или по-обикновена кооперация. Топ пет на градовете с най-голямо поскъпване на имотите се допълва от Стара Загора.
Повишението на цените на новото строителство в града за девет години и три месеца е със 150%, което поставя Стара Загора на първо място по поскъпване на новите жилища. При старото строителство повишението на цените в града е със 115%. В повечето градове в страната с над 120 хил. жители поскъпването на старите жилища за такъв дълъг период от време е по-голямо от това на новото строителство.
Но Стара Загора е изключение. Последното шесто място в класацията за поскъпване на имотите в най-големите градове е за Бургас. Цените на жилищните имоти в морския град са нараснали средно със 109 на сто спрямо 2015 г., което е малко над два пъти, показват данните на НСИ.
Като ситуацията при новите и съществуващите къщи и апартаменти е подобна на тази във Варна, но тук разликата в движението на цените е още по-голяма.
При новите апартаменти в Бургас поскъпването е с близо 55%, а при жилищата в съществуващи сгради повишението на цените е доста по-голямо – с над 150%. Разликата в поскъпването на старите и новите жилища е с близо 95 на сто.
Общо за страната жилищата за периода са поскъпнали със 137%, или доста над два пъти, като при движението на цените на новото и старото строителство има преднина за съществуващите жилища. Апартаментите в стари сгради са поскъпнали със 150%, а ръстът на цените на новото строителство е със 117%.