Отишлото си правителство нямало да плати на пътните строители

ДНСК и Държавната финансова инспекция отговаряли за това да определят коя фирма е изрядна и коя не, но никой не отговори защо вече година - от първото служебно на Петков досега, няма информация

Настимир Ананиев
Настимир Ананиев Източник: Zonanews

В Министерския съвет дадоха брифинг с повече информация по казуса с едностранното прекратяване на всички нови обществени поръчки за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа от страна на Агенция "Пътна инфраструктура".

 

Зам.-министърът на финансите Андрей Цеков отново преповтори тезата, че в областта на пътната инфраструктура повече от 10 години е заложник на една институционализирана и поддържана от АПИ порочна система.

 

"В условията на ограничена конкуренция се разходва обществен ресурс, надвишаващ прогнозните стойности на поръчките. Най-пресният пример е възлагането магистралата "Русе - Велико Търново", уточни Цеков.

 

Две междуведомствени работни групи са били назначени по казуса. Първата е била назначена от служебния премиер Стефан Янев. Андрей Цеков изброи обявени обществени поръчки за текущ ремонт и поддръжка, чийто срок непрекъснато се удължава. Същевременно процедурите биват прекратявани. 

 

"В резултат на всички тези действия реалната ситуация е такава - държавата е лишена от пътно поддържане за следващите шест-седем месеца", отбеляза Цеков.

 

Настимир Ананиев не скри раздразнението си  от коментар на журналистка, която заяви, че на практика правителството на Кирил Петков продължава така наречените "порочни" практики: "Проблемът, който е в момента, е свързан с това, което искат от Камара "Пътища" - да се продължат обществените поръчки с фирмите, които работят в момента. Ние искаме нови обществени поръчки и да бъдат избрани нови изпълнители", заяви Ананиев.

 

"Притиснати сме да търсим решение и както казах - към изрядните изпълнители ще платим. Вече платихме 50% под натиск, но повече няма да го правим. Няма да дадем празен чек на пътните фирми", допълни той.

 

На въпрос, кой решава коя фирма е изрядна и коя не, той отговори: "Това са две институции - ДНСК и Държавната финансова инспекция".

 

Журналистите обвиниха зам.-министъра от МРРБ Ивайло Стайков, че не е запознат с компрометираните обществените поръчки: "Вие за какво работите, за какво си получавате заплатата?!".

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени