Овощари започнаха да изкореняват насажденията си

Защо се стигна до унищожаването на цели градини в Северна България

Производител на череши
Производител на череши Източник: Zonanews

Овощари от Силистра започнаха да изкореняват плодовите си насаждения. Защо се стигна до унищожаването на цели градини в Северна България – отговора търси БНТ.


По последните публикувани данни от земеделското министерство за реколтата от череши у нас са добити 33 714 тона от плода, което е с близо 40% повече на годишна база, а средният добив е нараснал с над 12%, но е нараснал и добивът в Европа.

 

"На местния пазар цената беше много ниска и доста от производителите не успяха да си продадат продукцията. Само в нашия район четирима земеделци са решили да коренят черешите си. Ще заложат на зърнопроизводство, което не е добре, но не се вижда друго решение”, заявяват производители.

 

Изкупната цена на черешата тази година е била 1,20 лв./кг, каквато всъщност е от 20 години. В същото време надницата на работната ръка в градините се вдигна. Увеличиха се драстично всички разходи по производството: ""Препаратите, торовете, горивата, тока – всичко скочи многократно, няма как колегите да издържат на това. Генерират се големи обороти, но нищо не остава в касата" - разказват овощари.


Работата по градините е целогодишна. Държавата трябва да се намеси
Реколтата на кайсии е много добра, изкупуват се по 50 ст. Висока е цената на работниците. Кайсиите могат да останат необрани. Около 0,20 лв./кг се плаща брането на кайсия, а румънците и фабриките в момента купуват на 0,70 -0,90 лв./кг, обяснява производител.


Държавата трябва да се намеси. Недоволството идва от това, че продължава неглижирането на сектор "Плодове и зеленчуци", а може да се добави към тях и лозарството. Очаквахме обвързаното плащане, предвид на това, че всичко се повишава, да бъде завишено и то. Но бяхме неприятно изненадани от факта, че е намалено средно между 20-30%, казват овощарите.


В момента текат разговори да се внасят сливи и грозде от Молдова. От Турция и Гърция влизат по-евтини плодове в големи количества, а недоподкрепеното българско производство става все по-скъпо.

 

"Заводите изкупуват на миналогодишните цени, но себестойността е по-висока. Около 0,20 лв./кг се плаща брането на кайсия, а румънците и фабриките в момента купуват на 0,70 -0,90 лв./кг”, каза на финал Мирослав Черников.

"Недоволството идва от това, че продължава неглижирането на сектор "Плодове и зеленчуци", а може да се добави към тях и лозарството. Очаквахме обвързаното плащане, предвид на това, че всичко се повишава, да бъде завишено и то. Но бяхме неприятно изненадани от факта, че е намалено средно между 20-30%.

 

Овощар признава, че вече е изкоренил близо 60 декара нектарини и праскови и 20 декара кайсии, защото в последните години става все по-трудно да се обработват градините, без да се влиза в дългове. 

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени