След повече от три часа и половина дебат и 98 гласа "против" парламентът отхвърли проекторешението на "Възраждане" за провеждане на референдум, който да отложи влизането на България в еврозоната с двадесет години. То беше подкрепено с 68 гласа "за" от парламентарните групи на "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" и двама души от "Продължаваме промяната - Демократична България" (Даниела Божинова и Росен Костурков, който заяви, че е гласувал погрешка). "Против" гласуваха 14 депутати от ГЕРБ, 51 от "Продължаваме промяната - Демократична България" и всички присъстващи от ДПС.
Както и в комисията по правни въпроси, по-голямата част от депутатите от ГЕРБ гласуваха "въздържал се" (общо 45). По информация на "Дневник" до последно е било обсъждано какво да бъде окончателното им решение - за или против провеждането на референдума. Причините за колебанието, от една страна, са били в нежеланието на Бойко Борисов да развали взаимоотношенията си с лидера на "Възраждане", саботирайки референдума и затваряйки си така вратата за потенциална бъдеща съвместна управленска формула, а от друга - високата политическа цена, до която може да доведе това решение. Въпросът, формулиран от "Възраждане" и станал причина за разгорещения дебат, е: "Подкрепяте ли запазване на българския лев като единствена официална валута до 2043 г.?"
Използвайки инерцията на предизборната кампания, партията събра около 470 хил. валидни подписа - достатъчно, за да не се иска съгласието на Народното събрание, а директно да се върви към допитване. Законът обаче изисква намеса на парламента - приемане на решение за свикване на допитване и евентуална редакция на въпроса, без да се променя смисълът. Срокът за него е до три месеца след внасянето на подписите и изтече днес.
По време на заседанието на комисията по правни въпроси юристите се обединиха около тезите, че:
- приемането на това проекторешение би противоречали на определени разпоредби в българската Конституция, което го прави противоконституционно;
- Народното събрание е компетентният орган, който може да се произнесе по въпроса;
- Независимо от подписите парламентът може или да приеме, или да отхвърли проекторешението;
При така взетото решение от "Възраждане" призова президента Румен Радев да сезира Конституционния съд за допустимостта на въпроса, а от парламентарната група заявиха, че ще обсъдят дали да сезират съда за решението на Народното събрание.